Բաքվում, այսօր՝ մայիսի 29-ին, ձերբակալել եւ անհայտ ուղղությամբ են տարել ՆԳ նախկին նախարար Իսքենդեր Համիդովին: Ականատեսների խոսքով՝ քաղաքացիական հագուստով մի քանի մարդիկ ներկայացել են որպես ոստիկաններ, գետնին են տապալել Համիդովին, ձեռքերին ձեռնաշղթաներ հագցրել ու տարել: Միջադեպը տեղի է ունեցել մետրոյի «Նարիմանով» կայարանի մոտ, հաղորդում է contact.az-ը՝ վկայակոչելով Turan գործակալությունը:
Նշվում է, որ նախօրեին ՆԳ նախկին նախարարը մասնակցել է Բաքվից ոչ հեռու գտնվող Նովխանի ավանում տեղի ունեցած ընդդիմության հանրահավաքին: Ակցիայի ընթացքում նա քննադատել է երկրի իշխանություններին՝ նրանց անվանելով «անբարոյական»: Համիդովը նաեւ ընդդիմությանն առավել արմատական գործողությունների կոչ է արել, հավելելով, որ խաղաղ իշխանափոխությունն անհնար է:
Ադրբեջանի ՆԳՆ-ում որեւէ կերպ չեն մեկնաբանել Համիդովի ձերբակալությունը:
Իսքենդեր Համիդովը երկրի ՆԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցրել է 1992-ի մայիսից մինչեւ 1993-ի ապրիլ: 1995-ին նա մեղադրվել է յուրացումների մեջ եւ դատապարտվել 14 տարվա ազատազրկման: Նա ազատ է արձակվել 9 տարի հետ՝ համաներմամբ:

В Баку 29 мая был задержан и увезен в неизвестном направлении бывший глава МВД Искендер Гамидов. По словам очевидцев, несколько людей в штатском, представившись полицейскими, повалили Гамидова на землю и надели на него наручники. Инцидент произошел в парке около станции метро «Нариманов», сообщает contact.az со ссылкой на агентство Turan.
Как отмечается, накануне экс-глава МВД участвовал в митинге оппозиции в поселке Новханы близ Баку. В ходе акции он раскритиковал нынешнее руководство страны, назвав его «аморальным». Гамидов также призвал оппозицию к радикальным действиям, высказав мнение, что мирная смена власти в республике невозможна.
В пресс-службе МВД Азербайджана никак не прокомментировали задержания Гамидова.
Искендер Гамидов занимал пост главы МВД с мая 1992 по апрель 1993 года. В 1995 году он был обвинен в хищении и злоупотреблении служебным положением, получив за это 14 лет тюрьмы. Был освобожден из мест лишения свободы спустя девять лет по амнистии.