Զիմբաբվեում հուլիսի 31-ին նախագահական ընտրություններ տեղի կունենան, թեկնածուների թվում են գործող նախագահ 89-ամյա Ռոբերտ Մուգաբեն եւ ընդդիմադիր, վարչապետ Մորգան Ցվանգիրային: Նախագահական ընտրությունների անցկացումը հնարավոր է դարձել, քանի որ մարտին Զիմբաբվեի բնակիչները նոր Սահմանադրոթյուն են ընդունել, որը մեկ անձի համար նախագահական երկու հնգամյա ժամկետի սահմանափակում է մտցրել: Սակայն տվյալ դրույթը հետադարձ ուժ չունի, ուստի Ռոբերտ Մուգաբեն, որը երկիրը սկսել էր կառավարել դեռ 1980թ., տեսականորեն կարող է պետության ղեկավար մնալ եւս տասը տարի:
Մուգաբեն գլխավորում է «Զիմբաբվեի աֆրիկյան ազգային միությունը` Հայրենասիրական ճակատը» (ZANU-PF), որն էլ առաջադրել է իր թեկնածությունը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Մուգաբեի գլխավոր մրցակիցն է 61-ամյա վարչապետ Մորգան Ցվանգիրային, որը ներկայացնում է ընդդիմադիր «Շարժում` հանուն ժողովրդավարական փոփոխությունների» (MDC) կուսակցությունը: Ցվանգիրային մասնակցել է 2008թ. նախագահական ընտություններին եւ հաղթել առաջին փուլում: Սակայն 2008թ. սեպտեմբերին իշխանությունը բաժանելու փոխզիջումային համաձայնությունից հետո Մուգաբեն մնացել էր երկրի նախագահ, իսկ Ցվանգիրային զբաղեցրել վարչապետի պաշտոնը:
Կայանալիք ընտրություններում կարեւոր դեր կարող է խաղալ երրորդ թեկնածուն` սահմանադրական իրավունքի 52-ամյա դասախոս Վելշման Նքուբեն, որը գլխավորում է MDC-ից առանձնացած խմբակցությունը: Թեեւ Նքուբեն չի հավակնում հաղթանակի, թեկնածուներից մեկին նրա կողմից սատարելը կարող է վճռորոշ դառնալ: Երկրում նախագահական ընտրություններին զուգահեռ ընթանալու են նաեւ խորհրդարանական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ:

В Зимбабве 31 июля пройдут президентские выборы, среди кандидатов на пост главы государства -действующий президент 89-летний Роберт Мугабе и оппозиционер, премьер-министр Морган Цвангираи.Проведение выборов главы страны стало возможным после того, как в марте жители Зимбабве одобрили новую Конституцию, которая ограничивает президентское правление для одного человека двумя пятилетними сроками. Однако данное положение не имеет обратной силы — таким образом, Роберт Мугабе, который начал править страной еще в 1980 году, теоретически может оставаться главой государства еще десять лет.Мугабе возглавляет «Африканский национальный союз Зимбабве — Патриотический фронт» (ZANU-PF), который и выдвинул для участия в президентской гонке одного из мировых лидеров по продолжительности пребывания у власти, сообщает РИА Новости
Главным соперником Мугабе аналитики считают главу правительства 61-летнего Моргана Цвангираи, который представляет оппозиционное «Движение за демократические перемены» (MDC). Цвангираи участвовал в президентских выборах 2008 года и одержал победу в первом туре. Однако в результате компромиссного соглашения о разделе власти в сентябре 2008 года Мугабе остался президентом страны, а Цвангираи занял пост премьера, должность которого была восстановлена в рамках договоренностей между властями и оппозицией.Важную роль в предстоящих выборах может сыграть третий кандидат — 52-летний преподаватель конституционного права Велшман Нкубе, возглавляющий отколовшуюся от MDC фракцию. Хотя Нкубе не претендует непосредственно на победу, его поддержка одного из кандидатов может стать решающей, в случае если Мугабе и Цвангираи выйдут во второй тур президентской гонки.Наряду с президентскими выборами в стране пройдут выборы в парламент и местные органы самоуправления.