«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարի պաշտոնից հեռանալն իմ անձնական որոշումն է: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Ժառանգություն» խմբակցության արդեն նախկին ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը:
Հարցին, թե պատճառը, որից ելնելով հրաժարվել է խմբակցության ղեկավարի պաշտոնից, չի՞ խանգարի աշխատել որպես խմբակցության սովորական պատգամավոր, նա պատասխանեց. «Ես արդեն ասել եմ՝ առանց մեկնաբանությունների: Դա շատ անձնական պատճառ էր: Ես այնպիսիներից չեմ, ում կարելի է խանգարել կամ ստիպել ինչ-որ բան անել: Պարզապես ես այդպես ուզեցի»:
Հարցին, թե ինքը չէ՞ր կարող աշխատել որպես խմբակցության ղեկավար, Հակոբյանն արձագանքեց. «Դա պետք է մեկնաբանեք կամ հարցնեք խմբակցության անդամներից»:
Ռուբեն Հակոբյանը նշեց , որ ԱԺ մի քանի գումարման պատգամավոր է եղել եւ իր համար դժվար չէ խմբակցություն ղեկավարելը, առավել եւս, որ ժամանակին գլխավորել է 18-20 հոգանոց ՀՅԴ խմբակցությունը:
Դիտարկմանը, թե հնարավո՞ր է մի գեղեցիկ օր կարող է որոշել, որ չի ցանկանում լինել «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ, նա մեջբերեց Չինգիզ Այթմատովին. «Օրը երկար է տարուց: Այդպես նույնպես հնարավոր է: Ես չեմ մտածում «Ժառանգությունից» դուրս գալու մասին: Ես քաղաքականության մեջ եմ 1990-ից եւ այդ ժամանակից ես ներկայացրել եմ իմ քաղաքական կոնցեպտը, ղեկավարվել եմ այդ սկզբունքներով: Տարաձայնություններ, որպես այդպիսիք, չկան, կան որոշակի դետալներ մարտավարական հարցերում, ինչը նորմալ է»:

Отставка с должности главы парламентской фракции партии «Наследие» была моим личным решением. Об этом в беседе с журналистами 22 октября заявил уже экс-глава парламентской фракции партии «Наследие», депутат Рубен Акопян.
В ответ на вопрос о том, в чем причина, мешавшая ему работать в качестве главы фракции, и не помешает ли она работать в качестве ее уже рядового члена, Акопян сказал: «Я уже говорил, без комментариев. Это была очень личная причина. Я не из тех, кому можно помешать или заставить сделать что-либо. Просто я так захотел». Акопян добавил, что он был депутатом Национального Собрания Армении нескольких созывов, и ему нетрудно возглавлять фракцию, тем более что в свое время он возглавлял фракцию АРФ Дашнакцутюн, состоявшую из 18 – 20 человек.
В ответ же на вопрос, возможно ли, что в один день он проснется и решит, что не хочет быть членом парламентской фракции «Наследия», Акопян процитировал Чингиза Айтматова и продолжил: «День длиннее года… Такое тоже бывает. Я не думаю о выходе из «Наследия». Я в политике с 1990 года, с того времени я представил свой политический концепт, руководствовался и руководствуюсь этими принципами. Разногласий, как таковых, нет, есть некоторые детали в тактических вопросах, что нормально».