«Ամերիաբանկը» պատրաստ է մասնակցել Հայաստանի համար նոր օդանավերի լիզինգի վերաբերյալ գործարքներին: Այս մասին հայտարարել է բանկի կոռպորատիվ հաճախորդների հարցերով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը՝ պատասխանելով NEWS.am-ի թղթակցի հարցին: Նրա խոսքով՝ բանկն արդեն հայտնել է այդ պատրաստակամության մասին «Էյր Արմենիա» ավիաընկերությանը:
«Տեսական պատասխանը դրական է: Մենք պատրաստ ենք քննարկել տարբերակները: Բնականաբար, հարկավոր է ավելի լավ իմանալ, որ հենց ընկերությունն է պատրաստ ներդրումներ անել իր զարգացման համար»,-հայտարարել է Սահակյանը: Այնուամենայնիվ, «Ամերիա» խումբը ծանոթ է Հայաստանի քաղավիացիայի ճյուղին: «Մենք օգնել ենք միջազգային McKinsie քոնսալթինգային ընկերությանը նրանց վերլուծության հետ, որի հիման վրա նրանք հետագայում առաջարկություն են արել Հայաստանի կառավարությանը»:
Բացի այդ, «Ամերիաբանկն» համագործակցության մեծ փորձ է ունեցել եւ ունի նախկին ավիափոխադրող «Արմավիայի» հետ: «Այնպես որ ճյուղը մենք բավականին լավ գիտենք»,-ընդգծել է Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հոկտեմբերից «Էյր Արմենիան», որը նախկինում զբաղվում էր միայն բեռնափոխադրմամբ, սկսել է աշխատել ուղեւորափոխադրման ոլորտում: Ընկերությունն արդեն ձեռք է բերել երկու օդանավ՝ Boeing 737 եւ A320, իսկ մինչեւ մյուս տարվա կեսը ցանկանում է ավիապարկը հասցնել հինգի:

«Америабанк» готов участвовать в сделках по лизингу новых самолетов для Армении. Об этом заявил директор по линии корпоративных клиентов банка Гагик Саакян, отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am. По его словам, банк уже сообщил об этой готовности новой армянской пассажирской авиакомпании – «Эйр Армения».
«Теоретический ответ – да. Мы готовы обсуждать варианты. Хотя, конечно, нужно лучше узнать, что сама компания готова вкладывать в свое развитие», – заявил Саакян. Тем не менее, отметил он, группа «Америя» знакома с отраслью гражданской авиации Армении. «Мы помогали международной консалтинговой компании McKinsie с их анализом, на основе которого они потом сделали предложения правительству Армении.
Кроме того, у «Америабанка» был, и есть, опыт сотрудничества с прежним пассажирским авиаперевозчиком - «Армавиа». Так что отрасль мы знаем достаточно близко», – отметил Саакян.
Напомним, с октября 2013 г. «Эйр Армения», прежде занимавшаяся только грузовыми перевозками, начала работать и в пассажирском секторе. Компания уже приобрела 2 самолета – Boeing 737 и A320, а к середине следующего года хочет довести авиапарк до 5.