2014-ին Հայաստանում աշխատանքային կենսաթոշակը կաճի հասնելով 36 հազար դրամի: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 1-ին, ԱԺ-ում 2014-ի պեռտական բյուջեի ծախսերի քննարկումների ժամանակ նշել է ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ 2014 թվականի հունվարի 1-ից կենսաթոշակները 15 տոկոսով ավելացնելու կառավարության մտադրության հետ կապված, միջին աշխատանքային կենսաթոշակը կավելանա՝ 31,3 հազար դրամից հասնելով 36 հազարի: Միաժամանակ կավելանա ինչպես բազային հատվածը (13 հազար դրամից դառնալով 14 հազար), այնպես էլ ստաժով պայմանավորված ավելացումները (մեկ տարվա համար 450 դրամից հասնելով 540 դրամի):
Աշխատանքային կենսաթոշակի ընդհանուր ծախսերը 2014-ին կաճեն 16,8 տոկոսով: Փոխնախարարը նշել է, որ դա կապված է ինչպես կենսաթոշակների, այնպես էլ այս տարի թոշակառուների թվի աճի հետ (445 հազարից դարձել են 452 հազար):
Սոցիալական կենսաթոշակների վճարումները կկազմեն 10 մլրդ 938 մլն դրամ կամ 10,9 տոկոսով ավելի այս տարվա ցուցանիշից:

YEREVAN. – In 2014, an average retirement pension in Armenia will rise to 36 thousand drams (by 13 percent), Deputy Finance Minister said.
Pavel Safaryan on Friday presented to the lawmakers the social costs envisaged by the draft budget for 2014.
He noted that due to the intention of the government to increase pensions in 2014 by 15 percent, the average retirement pension will be increased from 31,300 in 2013 to 36,000.
Total expenditure on retirement pensions in 2014 will increase by 16.8 percent as compared withh the plan for 2013. As the Deputy Minister this is due to both the increase of pensions, and the increase in the number of pensioners over the past year from 445 to 452 thousand.