32 հազար մարդու թոշակը կգերազանցի ծայրահեղ աղքատության շեմը: Այդ մասին նոյեմբերի 1-ին հայտարարել է Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը՝ խորհրդարանում պետբյուջեի քննարկումների ժամանակ; Նրա խոսքով, առաջին հերթին բարձրացվելու են ցածր թոշակները: Միջին աշխատանքային թոշակը հաջորդ տարի 31,3 հազարից կհասնի 36 հազար դրամի:
93 հազարից բարձր թոշակների (450 մարդ) վրա ավելացում չի նախատեսում: 5-10 տոկոսով թոշակը կավելանա 19500 մարդու մոտ (52-ից 77 տարվա ստաժ), 10-15 տոկոսով՝ 165 հազար մարդու մոտ (36-51 տարի), 15-20 տոկոսով 101 հազար մարդու մոտ (29-35 տարի), 20-40 տոկոսով 164 հազար մարդու մոտ (6-28 տարի):
«Ինչո՞ւ մենք որոշեցինք նախ բարձրացնել ավելի ցածր թոշակները: Հայաստանի ԱՎԾ հարցման արդյունքներով, նրանք ավելի աղքատ են»,- նշել է նախարարը:

У 32 тысяч пенсионеров Армении пенсия превысит порог крайней бедности. Об этом заявил 1 ноября министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян, выступая в парламенте на обсуждениях по проекту госбюджета 2014 г. По его словам, повышены будут в первую очередь низкие пенсии. Средняя трудовая пенсия в следующем году вырастет с 31,3 до 36 тысяч драмов.
На пенсии свыше 93 тысяч драмов (450 человек) повышения не предусмотрено. На 5-10% пенсия вырастет у 19 500 человек (стаж 52 – 77 лет), на 10-15% - у 165 тысяч (36 – 51 год), на 15-20% - у 101 тысяч (29 – 35 лет), на 20-40% - у 164 тысяч (6 – 28 лет). «Почему мы приняли решение сначала повысить именно более низкие пенсии? По результатам опроса Нацстатслужбы Армении, пенсионеры сильнее подвержены бедности», – пояснил министр.