ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի պաշտոնավարման ամբողջ ընթացքում Associated Press-ի լուսանկարիչները միայն երկու անգամ են հնարավորություն ստացել նախագահին լուսանկարել Սպիտակ տան իր աշխատասենյակում: Ընդ որում` երկու անգամն էլ եղել է նախագահական առաջին ժամկետում:
Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել AP-ի ֆոտոծառայության ղեկավար Սանտյագո Լիոնը` Ինդիանապոլիսում AP Media Editors կոնֆերանսի ընթացքում, հայտնում է lenta.ru-ն` վկայակոչելով The Daily Caller-ը:
Տեղեկատվական գործակալությունների լուսանկարիչները Սպիտակ տուն ազատ մտնում են միայն այլ պետությունների ղեկավարների հետ Օբամայի հանդիպումների ժամանակ, այնինչ զուտ Օբամայի կամ նրա աշխատակազմի գործունեության լուսաբանման համար Սպիտակ տունը գերադասում է իր լուսանկարիչների կողմից արված նկարները տարածել:
Սա հակասում է Օբամայի այն հայտարարությանը, թե ինքը ցանկանում է իր աշխատակազմի գործունեությունը պատմության մեջ ամենաթափանցիկը դարձնել, նշել է Լիոնը:

За все время пребывания Барака Обамы на посту президента США фотографы агентства Associated Press лишь дважды получили возможность снимать его на рабочем месте - в Овальном кабинете Белого дома. Причем оба раза пришлись на первый срок Обамы на посту президента.
С таким заявлением выступил глава фотослужбы AP Сантьяго Лион на конференции AP Media Editors в Индианаполисе, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на The Daily Caller.
Фотографов информационных агентств, включая AP, свободно допускают в Белый дом на встречи Обамы с лидерами других государств, отметил Лион. Что же касается работы непосредственно Обамы или членов его администрации, то Белый дом предпочитает распространять снимки, сделанные специально нанятыми фотографами.
Такое положение вещей, подчеркнул Лион, противоречит заявлениям Обамы о том, что он намерен сделать работу своей администрации «самой прозрачной» в истории.
Представители руководства AP призвали редакторов газет воздержаться от публикации снимков, предоставленных Белым домом.