Հայաստանի սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նոյեմբերի 4-ին Երեւանի Ստեփան Շահումյանի անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցում մասնակցել է «Սիրիահայերի համար արեւելահայերենի եւ ռուսերենի անվճար դասընթացներ» ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Սփյուռքի նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի (UNHCR) ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը, «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ներկայացուցչության ղեկավար Մարկ Անդրեի Կալինինին, արեւելահայերենի եւ ռուսերենի ուսուցիչներ, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի անդամներ եւ այլք:
Իր խոսքում նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ողջունել է ներկաներին եւ նշել է, որ տարբեր ծրագրերով սիրիահայերը ինտեգրվել են հայստանյան կյանքին, սակայն կարեւոր է լեզվի իմացությունը, հատկապես արեւելահայերենի: Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանում ապրելով ու աշխատելով՝ անհրաժեշտ է իմանալ նաեւ ռուսերենը, քանի որ դա կարեւոր է շփումների եւ ԱՊՀ տարածքի հայերի հետ համագործակցության համար:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի հետ համագործակցությամբ արդեն դասընթացների նպատակով ներգրավել է արեւելահայերենի 53 եւ ռուսերենի 60 սիրիահայ մասնակիցների՝ առանց տարիքային սահմանափակման:
Ծրագրի բովանդակային մասն իրականացվում է Երեւանի քաղաքապետարանի եւ «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության հետ համատեղ, ֆինանսավորումն ապահովում է UNHCR-ը:

Министр Диаспоры Армении Грануш Акопян приняла участие в торжественной церемонии открытия программы «Бесплатные уроки восточного армянского и русского языка для сирийских армян». Уроки проходят в школе №1 им. Степана Шаумяна в Ереване.
Как сообщает пресс-служба Министерства Диаспоры, в своей приветственной речи Грануш Акопян отметила, что сирийские армяне интегрировались в жизнь Армении посредством различных программ, однако важно знание языка, особенно восточного армянского. По словам министра, живя и работая в Армении, необходимо также знать русский язык, так как он важен для общения и сотрудничества с армянами, проживающими на территории СНГ.
Министерство Диаспоры при сотрудничестве с армянским офисов Верховного комиссара ООН по делам беженцев уже вовлекло 53 и 60 сирийских армян в уроки по изучению восточного армянского и русского языка, соответственно. Уроки проводятся без возрастных ограничений.
Содержательная часть программы осуществляется совместно с мэрией Еревана и армянским представительством «Россотрудничества», а финансирование обеспечивает UNHCR. В дальнейшем планируется также осуществить программы по изучению английского языка для 200 сирийских армян.