Վրաստանի եւ Ռումինիայի տարածքով գազատար կառուցելու մասին համաձայնագիրը կստորագրվի ապրիլի 13-ին` Բուխարեստում: «Գազամատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին» հուշագիրը նախատեսում է երկու տերմինալի կառուցում. մեկը՝ Վրաստանում, մյուսը` Ռումինիայում: Նախնական տվյալներով նախագծի արժեքը կազմում է 4-6 միլիարդ եվրո:
Համաձայնագիրը, ըստ Վրաստանի էներգետիկայի նախարարության լրատվական ծառայության, ստորագրվելու է Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Ռումինիայի էներգետիկայի նախարարների կողմից: Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Խետագուրին հայտարարել է, որ սրա արդյունքում իր երկիրը լրացուցիչ գազ կստանա: «Ցանկացած տարանցիկ նախագիծ Վրաստանի տնտեսության համար շատ կարեւոր է, եւ նոր նախագծի իրականացման դեպքում Վրաստանի բյուջեն լրացուցիչ եկամուտներ կստանա»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ այս նախագծի իրականացման մասին հուշագիրը Վրաստանի եւ Ռումինիայի միջեւ ստորագրվել է 2009-ի հոկտեմբերին, իսկ Ադրբեջանի եւ Ռումինիայի միջեւ` այս տարվա սկզբին:

Romania and Georgia will sign an agreement on construction of liquefied natural-gas (LNG) terminal on April 13 in Bucharest.
Memorandum on cooperation in gas sector provides for the construction of liquefied natural-gas terminals in Georgia and Romania.
According to preliminary data, the project is estimated at €4-6 bn.
The agreement will be signed by Azerbaijani, Georgian and Romanian Energy Ministers, Georgian energy ministry reported.
Georgian Energy Minister Alexandre Khetaguri stated that the country will also get extra gas volume.
“Any transit project is critical for Georgia’s economy. In case new project is implemented, Georgia will get additional revenue,” said Khetaguri.
Georgia and Romania signed memorandum on fulfillment of the mentioned project in October 2009, while Azerbaijan and Romania – earlier this year.