Լեռնային Ղարաբաղի վարչապետ Արա Հարությունյանը հունվարի 10-ին աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել գյուղատնտեսության ոլորտում առկա մի շարք խնդիրների շուրջ:
ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, թե ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Ա.Խաչատրյանը ներկայացրեց ոլորտի զարգացմանն ուղղված ենթաշրջանային ծրագրերի կատարման ընթացքը եւ 2014 թվականին նախատեսվող միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկություններ: Խորհրդակցությանը ներկա շրջվարչակազմերի ղեկավարները ամփոփ տեղեկություններ հաղորդեցին 2013 թվականին իրականացված աշխատանքների մասին: Քննարկվել են նաեւ մկնանման կրծողների դեմ պայքարի, գարնանացանի նախապատրաստման եւ արտեզյան ջրհորների միջոցով ոռոգման համակարգը ընդլայնելու վերաբերյալ հարցեր:
Կառավարության ղեկավարը շրջվարչակազմերի ղեկավարներին հանձնարարականներ է տվել` ակտիվացնելու մկնանման կրծողների դեմ պայքարը Հադրութի, Մարտունու եւ Քաշաթաղի որոշ տարածքներում, ինչպես նաեւ ուսումնասիրել արտեզյան ջրհորներով ոռոգվող հողատարածքներում բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակման հնարավորությունները:

Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Ара Арутюнян 10 января провел рабочее совещание по ряду вопросов сельскохозяйственной отрасли.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в службе по связям с общественностью министерства сельского хозяйства Карабаха, министр Андраник Хачатрян представил ход выполнения работ местного значения и сведения о мероприятиях в 2014 году. Представители районных администраций сообщили о выполнении  работ в 2013 году. Обсуждались и вопросы борьбы с грызунами, подготовки к весенней посевной, а также расширения орошаемого земледелия за счет артезианских вод.
Премьер-министр поручил руководителям районных администраций активизировать борьбу с грызунами на ряде территорий Гадрута, Мартуни и Кашатага, а также изучил возможности возделывания овощебахчевых культур на территориях с артезианским орошением.