Իտալիայի կառավարությունն ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություն է ընդունել: Այսուհետ այդ երկրում երեխան կարող է կրել կամ երկու ծնողների ազգանունը կամ էլ միայն մոր ազգանունը՝ կողմերի համաձայնության դեպքում: Փոփոխությունը վերաբերում է ինչպես օրինական ամուսնության, այնպես էլ քաղաքացիական միությունից ծնված կամ որդեգրված երեխաներին:
Հայրիշխանական Իտալիայում այդ որոշումն արդեն անվանել են «դարակազմիկ»:
Բացառապես միայն մոր ազգանունը կրելը ոմանք դարձյալ խտրական են անվանել: Վատիկանի ներկայացուցիչները կարծում են, որ նման օրենք ընդունելու դեպքում, այն պետք է նախատեսի երկու ծնողի ազգանունը, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Հիշեցնենք, որ NEWS.am-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հունվարի 7-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վճռել է, որ երեխային հոր ազգանվան պարտադիր փոխանցումը սեռերի միջեւ խտրականության դրսեւորում է:

Правительство Италии одобрило законопроект, вносящий поправку в семейный кодекс. Отныне в этой стране ребенок сможет носить фамилию обоих родителей или только матери при согласии сторон. Поправка касается как детей пар, находящихся в законном браке, так и рожденных в гражданском союзе или усыновленных.
В патриархальной Италии это решение уже назвали «эпохальным».
При этом, давать исключительно фамилию матери некоторые также посчитали дискриминацией, только уже отца. Представители Ватикана считают, что в случае одобрения подобной нормы, она должна предполагать использование фамилий обоих родителей, сообщает ИТАР-ТАСС.
Напомним, как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 7 января Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал, что обязательная передача ребенку фамилии отца порождает половую дискриминацию.