Հասարակական կարծիքի միջազգային հարցման համաձայն՝ Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը ճանաչվել է աշխարհում ներկայում ապրող ամենահարգված մարդ: Երկրորդ եւ երրորդ տեղերում են նախագահներ Բարաք Օբաման եւ Վլադիմիր Պուտինը:
Times թերթի համար You.Gov ընկերության անցկացրած հարցմանը մասնակցել է մոտ 14 հազար մարդ աշխարհի 13 երկրներից:
Հարցման համաձայն՝ ամերիկացիներն ամենից շատ հիանում են Հռոմի պապ Ֆրանցիսկով, նրան երկու անգամ ավել ձայն են տվել, քան Օբամային:
Վերջնական վարկանիշային աղյուսակում Ֆրանցիսկը չորրորդ տեղում է:
Չինաստանում Բիլ Գեյթսի օգտին երկու անգամ ավել ձայն են տվել, քան ՉԺՀ ղեկավար Սի Ցզինպինի օգտին:
Ընկերության տվյալներով՝ եթե հարցումն անցկացվեր մեկ ամիս առաջ, ամենահարգված մարդ կճանաչվեր Նելսոն Մանդելան, հաղորդում է BBC-ին:

Согласно международному опросу общественного мнения, основатель Microsoft Билл Гейтс признан самым почитаемым человеком в мире из ныне живущих. Второе и третье место заняли президенты Барак Обама и Владимир Путин.
В опросе, проведенном компанией You.Gov для газеты Times, приняли участие почти 14 тысяч человек из 13 стран.
Согласно опросу, американцы больше всего восхищаются Римским папой Франциском, ему они отдали в два раза больше голосов, чем Обаме.
В итоговом рейтинге папа Франциск находится на четвертом месте.
В Китае за Билла Гейтса проголосовали вдвое больше людей, чем за председателя КНР Си Цзиньпина.
По данным компании, если бы опрос был проведен на месяц раньше, рейтинг самых почитаемых людей мира возглавил бы Нельсон Мандела, сообщает BBC.