«Վարչապետի երեկվա հայտարարությունները ես պարզապես իմիտացիա եմ համարում, որովհետեւ նա այն մարդկանցից է, ով շատ լավ տեղյակ է Հայաստանի տնտեսությանը եւ գիտի՝ ովքեր են հարկեր վճարում եւ ովքեր՝ ոչ»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ, տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը՝ մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի երեկվա հայտարարությունն այն մասին, թե հարկային ստուգումները մինչ այժմ անարդյունավետ են եղել։
Նրա խոսքով, վարչապետի նմանօրինակ հայտարարությունները նպատակ ունեն ցույց տալ, թե կառավարությունը փորձում է պայքարել խոշոր բիզնեսի դեմ, սակայն առայժմ հաջողություններ չունի. «Ես համոզված եմ, որ այս ամենը կազմակերպված է ոչ թե նրա, այլ Սերժ Սարգսյանի կողմից։ Վարչապետը նախեւառաջ պետք է խոսի իր շրջապատի՝ այսինքն կառավարության անդամների մասին, ովքեր խրված են խոշոր բիզնեսի մեջ»,- համոզմունք հայտնեց Վ. Խաչատրյանը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ նպատակներ կարող են հետապնդել խոշոր հարկատուներին ավելի քիչ ստուգելու մասին վարչապետի հայտարարությունները, տնտեսագետը նկատեց. «Ընդամենը նրա համար, որպեսզի ցույց տրվի, թե իբր փորձ է արվում խոշոր բիզնեսը բերել հարկային դաշտ։ Բայց դրա համար ցուցադրական ելույթներ եւ ներկայացումներ պետք չեն. ընդամենը պետք է մեկ որոշում կայացնել, որով բոլորը դուրս կգան ստվերից՝ աշխատելով հարկային դաշտում»,- ամփոփեց նա։
Նշենք, որ երեկ կառավարության նիստի օրակարգին անցնելուց առաջ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը քննադատության էր ենթարկել Պետական եկամուտների կոմիտեի գործունեությունը՝ նշելով, որ հարկային ստուգումների քանակը ավելացնելով՝ միկրոմիջավայրը, փաստացի, չի բարելավվել:
Կառավարության երեկվա նիստում վարչապետը ուշագրավ տվյալներ էր հրապարակել, ըստ որոնց՝ 2009 թվականին, նախորդ տարվա համեմատությամբ, ավելի քան 80 տոկոսով ավելացել է Պետեկամուտների կոմիտեի աշխատակիցների կողմից անցկացվող ստուգումների թիվը, մինչդեռ դրանց արդյունքում առաջադրված հարկային մուծումների գումարը 25 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից:

«Вчерашние заявления премьера я считаю просто имитацией, так как он из тех людей, кто хорошо знаком с экономикой Армении и знает, кто платит налоги, а кто – нет», — заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am представитель оппозиционного Армянского национального конгресса, экономист Ваагн Хачатрян, комментируя заявление председателя правительства Тиграна Саркисяна о том, что налоговые проверки до сих пор были неэффективными.
По его словам, подобные заявления премьера имеют цель показать, что, мол, правительство пробует бороться против крупного бизнеса, но до сих пор не достигло успехов: «Я уверен, что все это организовано не им, а Сержем Саргсяном. Премьер в первую очередь должен говорить о своем окружении, то есть о тех членах правительства, которые погружены в крупный бизнес», — выразил уверенность В.Хачатрян.
Отвечая на вопрос о том, какую цель могут преследовать заявления премьера о том, чтобы меньше проверялись крупные налогоплательщики, экономист заметил: «Всего лишь для того, чтобы показать, что, мол, делается попытка привести крупный бизнес в налоговое поле. Но для этого не нужны показательные выступления и представления – необходимо всего лишь принять одно решение, согласно которому все выйдут из тени и будут работать в налоговом поле», — резюмировал он.
Отметим, что вчера перед тем, как перейти к повестке дня заседания правительства, премьер-министр Тигран Саркисян подверг критике деятельность Государственного комитета по госдоходам, отметив, что увеличение количества налоговых проверок не привело к фактическому улучшению микросреды.
На вчерашнем заседании правительства премьер обнародовал интересные данные, согласно которым в 2009 году, по сравнению с прошлым годом, более чем на 80 процентов увеличилось количество проведенных сотрудниками комитета по госдоходам проверок, в то время как сумма налоговых сборов по итогам этих же проверок на 25 процентов меньше по сравнению с тем же показателем прошлого года.