NEWS.am լրատվական-վերլուծական գործակալությունը «ԱրմենՏել» ընկերության հետ համատեղ ապրիլի 17-ին «Հաղթանակ» զբոսայգում ծառատունկ կազմակերպեցին (Ֆոտոռեպորտաժ), որին մասնակցեցին ոչ միայն գործակալության եւ «ԱրմենՏելի» աշխատակիցները, այլեւ այլ ԶԼՄ-ների՝ Հանրային հեռուստաընկերության «Հայլուր» ծրագրի, «Գոլոս Արմենիի», «Կապիտալ», «Առավոտ», «Չորրորդ իշխանություն», «Ժամանակ» թերթերի, Panarmenian.net գործակալության, «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակիցներ:
Ընդ որում, ծառատունկը դարձավ ոչ միան տուրք հայրենի բնությանը, այլեւ յուրօրինակ ընտանեկան տոնի վերածվեց, քանի որ շատ լրագրողներ եւ «ԱրմենՏել» ընկերության աշխատակիցներ եկել էին ընտանիքներով: Այդ կերպ, ծառատունկին իրենց ավանդը ներդրեցին նաեւ մայրաքաղաքի փոքրիկ բնակիչները: Ընդհանուր առմամբ «Հաղթանակ» զբոսայգում 107 ծառ տնկվեց: Ծառատունկի բոլոր մասնակիցները հանդիսավոր խոստացան, որ հետեւելու են իրենց տնկած ծառերին, ջրելու, որ այդ տեղում մի քանի տարի անց «Լրագրողների պուրակ» աճի:
Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «ԱրմենՏել» ընկերության մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը, ընկերությունը մինչ այդ էլ նմանօրինակ ակցիաներ անցկացրել է: «Նախորդ ակցիաների ժամանակ մեծ քանակությամբ ծառեր են տնկվել, սակայն բոլորն էլ չորացել են։ Եւ մենք NEWS.am լրատվական գործակալության հետ որոշել ենք ոչ այնքան մեծամաշտաբ ծառատունկ կազմակերպել` պայմանով, որ դրա մասնակիցները պետք է հետեւեն այդ ծառերի աճելու ընթացքին»,- նկատել է Բեղլոյանը։ Նա նաեւ նշել է, որ այս շնորհակալ գործը համախմբել է տարբեր քաղաքական ուղղվածություն ունեցող ԶԼՄ-ների լրագրողների, եւ դա մեծ ձեռքբերում է. «Մի խոսքով, մենք ուրախ եւ համերաշխ աշխատեցինք…»:
Ինչպես նշեց «Առավոտ» թերթի թղթակից Նաիրա Մամիկոնյանը, սկզբում նա ակցիային մասնակցել է բնապահպանության նպատակներով։ Սակայն հետո, ինչպես ինքը խոստովանեց, ծառատունկը նաեւ դրական լիցքեր է փոխանցել։ «Մեզ՝ քաղաքաբնակներիս, բնությունն այնպես չի հերիքում, որ ծառատունկն ինձ դրական լիցքեր հաղորդեց ողջ օրվա համար»,- նշել է Նաիրան։ Նա ընդգծեց, որ NEWS.am-ի դրական օրինակը պետք է վարակի նաեւ այլ կազմակերպությունների։ «Դա, մասնավորապես, վերաբերում է լրատվամիջոցներին։ NEWS.am-ի նախաձեռնությունն ուղղված է „Լրագրողների ծառուղու“ ստեղծմանը, այնպես որ, այս ծառուղին թող մեծ եւ բարգավաճ լինի այլ ԶԼՄ-ների ջանքերի շնորհիվ եւս»,- ազդարարեց Նաիրան։

The NEWS.am information and analytical agency, in cooperation with the ArmenTel Company, organized a tree planting campaign in the Haghtanak (Victory) Park in Yerevan. Participating in the action were also other media outlets, particularly the Haylur news program, Golos Armenii (Voice of Armenia), Capital, Aravot (Morning), Chorrord Ishkhanutyun (Fourth Estate), Zhamanak (Time) newspapers, PanArmenian.net and RFE/LR.
The participants in the campaign hope the 107 saplings will develop into an Alley of Journalists in a few years.
ArmenTel Press Secretary Anush Begloyan told NEWS.am that the company organized similar campaign before as well. “Very many trees were planed, but they withered. This time, in cooperation with NEWS.am we decided to plant fewer trees provided they are taken care of later,” she said. She stressed the fact that staffers of different media outlets combined their efforts in this noble action. “We worked with joy as good friends,” Begloyan said.
The Aravot newspaper reporter Naira Mamikonyan said she agreed to take part in the “environmental action.” Later, however, the tree planting put her in an optimistic mood. “We, urban residents, have such a serious lack of communing with nature that the tree planting filled me with positive emotions for the whole day,” Mamikonyan said. She stressed that other organizations should follow NEWS.am’s example. “This particularly concerns media outlets — NEWS.am’s initiative is aimed at creating an Alley of Journalists. May this alley flourish due to other media outlets’ contributions,” Mamikonyan said.