Մինսկը չի արգելափակի Եվրասիական տնտեսական միության համաձայնագրի ստորագրումը, հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
«Մենք չենք արգելափակի ԵՏՄ-ի համաձայնագրի ստորագրումը: Եթե մենք չենք կարող մեծ քայլ կատարել, նշանակում է,  առաջ կշարժվենք մանր քայլերով», - հայտարարել է Լուկաշենկոն` Մինսկում պատասխանելով  լրագրողների հարցերին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Լուկաշենկոն պարզաբանել է, որ Բելառուսի, Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի նախագահների եռակողմ երկխոսության ժամանակ լուծել չհաջողված հարցերը վճռվել է կարգավորել երկկողմ ձեւաչափով:
Լուկաշենկոն նշել է, որ այն, ինչ առաջարկում է Մոսկվան` աստիճանաբար գալ ԵՏՄ՝ 10 տարվա ընթացքում, «դա, իհակե, վատ է, սակայն մեր գործընկերները կարող են զիջումների գնալ միանգամից, եւ մենք դա հասկանում ենք»:
«ՌԴ-ն զիջումներ է արել մեզ, եւ մենք էլ ստիպված ենք զիջել` չնայած մեզ համար եւս որոշ առումներով բարդ է», — ասել է Բելառուսի նախագահը:
Նա հայտնել է, որ առաջիկայում Բելառուսի կառավարությունը կմշակի ԵՏՄ-ի հետ պայմանագրի բոլոր ուղղությունները, որպեսզի մինչեւ մայիսի 29-ը , երբ նախատեսված է պայմանագրի ստորագրումը, Բելառուսը հստակ պատկերացնի, թե ինչ պայմանների է գնում, ինչ կստանա եւ ինչ կլինի ԵՏՄ-ի հետ:

Минск не будет блокировать подписание договора о Евразийском экономическом союзе, заявил белорусский президент Александр Лукашенко.
«Мы не будем блокировать подписание договора о Евразийском экономическом союзе. Если мы не можем сделать большой шаг, значит, мы будем двигаться более мелкими шагами», — заявил Лукашенко, отвечая на вопросы журналистов в Минске, сообщает «РИА Новости».
Белорусский президент пояснил, что вопросы, которые не удалось решить в рамках трехстороннего диалога президентов Белоруссии, России и Казахстана, решено урегулировать в двустороннем формате.
Как отметил Лукашенко, то, что предлагает Москва — постепенно прийти к полноформатному Евразийскому экономическому союзу через 10 лет, «это, конечно, плохо, но наши партнеры не по всем позициям могут пойти на уступки сразу, и мы это понимаем».
«Российская Федерация нам пошла на уступки, и мы вынуждены уступать, хотя нам тоже по некоторым позициям очень сложно», — сказал президент Белоруссии.
Он сообщил, что в ближайшие дни правительство Белоруссии проработает все направления договора о ЕАЭС, чтобы к 29 мая, когда запланировано подписание договора, Белоруссия четко представляла, на какие условия пойдет, что получит и что будет с Евразийским экономическим союзом.