Պաշտոնական Թբիլիսիի տիրապետման տակ չգտնվող Ցխինվալի շրջանում (Հարավային Օսիա) հունիսի 8-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները չեն համապատասխանել միջազգային իրավունքի նորմերին եւ օրինական չեն, հայտարարել է Վրաստանի արտգործնախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Զալկալիանին:
«Վերջին ժամանակաշրջանում զավթված Աբխազիայի տարածքից, ինչպես նաեւ Ցխինվալի շրջանից (Հարավային Օսիա) արտաքսվել են մեր հարյուր-հազարավոր քաղաքացիներ: Դրանից ելնելով` էթնիկ զտումների օրինականացումն իրականացվում է այսպիսի ընտրությունների միջոցով, որը չի համապատասխանում միջազգային օրենքներին:  Այս ընտրությունները ոչ մի դեպքում չեն կարող լեգիտիմ լինել», - հայտարարել է Զալկալիանին, փոխանցում է «Նովոստի Գռուզիի»-ն:
Ըստ նրա` Աբխազիայում անցկացված ընտրությունների առնչությամբ արդեն ստացվել է միջազգային հանրության արձագանքը, մասնավորապես` ԵՄ-ն, ԵԽ-ի Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսը եւ Ադրբեջանը, Վրաստանը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան  չեն ճանաչել  ընտրությունները:

Парламентские выборы, проведенные де-факто властями неподконтрольной официальному Тбилиси территории Цхинвальского региона (Южная Осетия) 8 июня, не соответствовали нормам международного права и не являются легитимными. Об этом заявил первый замглавы грузинского МИД Давид Залкалиани…
«За последний период, как из Абхазской оккупированной территории, так и из Цхинвальского региона (Южная Осетия) были изгнаны сотни и тысяч наших сограждан. Исходя из этого, узаконивание этнической чистки осуществляется посредством подобных т.н. выборов, что не соответствует нормам международного права. Эти выборы ни в коем случае не могут считаться легитимными», - заявил Залкалиани, передает «Новости-Грузии».
По его словам, по поводу проведенных в Абхазии выборов уже поступила реакция международного сообщества, в частности, Евросоюз, Конгресс местных и региональных властей Совета Европы (КМРВСЕ) и ГУАМ (Азербайджан, Грузия, Молдова и Украина) не признали эти выборы.