ԱՄՆ-ում հունիսի 10-ին մեկնարկել է նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի «Դժվար որոշումներ» նոր հուշագրությունների վաճառքը, հաղորդում է Associated Press-ը:
Հեղինակը գրքի վաճառքը խթանալու նպատակով շրջագայում է Նյու-Յորքի գրախանութներով, որտեղ երկրպագուները հերթ են կանգնում` հուշագրերի իրենց օրինակի վրա ինքնագիր ստանալու համար:
«Դժվար որոշումներ» գրքում Քլինթոնն իր կյանքն է ներկայացնում` ԱՄՆ առաջին տիկնոջ եւ պետքարտուղարի դերում: Մասնավորապես, հուշագրերի հեղինակը Վաշինգտոնի արտաքին քաղաքականությունն ու դրա հետ կապված իր «դժվար որոշումներն» է ներկայացնում, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Բազմաթիվ քաղաքագետներ եւ լրագրողներ գրքի վաճառքի խթանմանը նվիրված արշավը 2016թ. նախագահական ընտրությունների նախերգանքն են համարում: Ինքը` Քլինթոնը հայտարարել է, որ մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջ որոշում է կայացնելու` արդյոք պե՞տք է երկրի բարձրագույն պաշտոնին իր թեկնածությունն առաջադրի:
Հեղինակի նախորդ հուշերը` «Կենդանի պատմությունը», 2003թ.-ին են լույս տեսել:
Հիլարի Քլինթոնը ԱՄՆ առաջին տիկին է եղել 1993-2001թթ., իսկ պետքարտուղար` 2009-2013թթ.: Ամուսնու նախագահական ժամկետի ավարտից հետո` մինչ պետքարտուղար նշանակվելը նա Նյու-Յորք նահանգի սենատորն է եղել:

В США во вторник стартовали продажи новой книги мемуаров бывшего госсекретаря США Хиллари Клинтон «Трудные решения» (Hard Choices), сообщает Associated Press.
Клинтон начала турне в поддержку своих мемуаров с Нью-Йорке, где сотни ее поклонников выстроились в очередь, чтобы получить автограф на своем экземпляре книги.
В книге «Трудные решения» Клинтон рассказал о свою жизни в роли первой леди и госсекретаря США. В частности, автор мемуаров уделила много внимания внешней политике Вашингтона и своим «трудным решениям», связанным с ней, передает «Интерфакс».
Многим политологам и журналистам кампания в поддержку книги кажется прелюдией президентской кампании 2016 года. Сама Клинтон заявила, что примет решение о том, баллотироваться ли на высший государственный пост, ближе к концу года.
Предыдущие мемуары Клинтон - «Живая история» - вышли в 2003 году. Клинтон была госсекретарем США с 2009 по 2013 год. С 1993 года по 2001 она была первой леди США. В промежутке между президентским сроком своего мужа и назначением на должность госсекретаря Клинтон была сенатором от штата Нью-Йорк.