Հայաստանում ռուսերենը չեն մոռացել, հատկապես եթե համեմատենք հարեւան երկրների հետ: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը Հայաստանի խորհրդարանում հունիսի 11-ին հայ պատգամավորների եւ մամուլի հետ «ՎԳՏՌԿ»-ի հաղորդավար Դմիտրի Կիսելովի հանդիպման ժամանակ:
Կիսելովը նկատել է, որ ռուսերենն աստիճանաբար մոռանում են Հայաստանում: «Ավագ սերունդը խոսում է: Իսկ արդյո՞ք խոսում է երիտասարդությունը: Եկեք անկեղծ լինենք: Ասում եմ այն, ինչն ինքս եմ տեսել. տաքսու երիտասարդ վարորդը նույնիսկ հաշիվը ռուսերեն չկարողացավ ասել: Հարցն այն է, թե ինչ է անում Հայաստանն իր կողմից սա կանխելու համար»,- հայտարարել է Կիսելովը:
Իր հերթին Հայաստանում Ռուսաստանի նախկին դեսպան Կովալենկոն հայտարարել է, որ ռուսերենի իմացությունն անհրաժեշտ է հումանիտար կապը պահպանելու համար, ինչպես նաեւ Հայաստանի պաշտպանության համար: «Ես հասկանում եմ, թե ինչպես է, որ պաշտպանության նախարարությունից ռուսական դասարաններ բացելու խնդրանքներ էին ստացվում, քանի որ երիտասարդ զինվորականները չեն հասկանում Ռուսաստանից ստացվող նոր սպառազինությունների նշանակությունը»,- հայտարարել է Կովալենկոն:
Իր հերթին Նաղդալյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում ռուսերենը չեն մոռացել. «Հատկապես եթե համեմատենք հարեւան երկրների հետ, որտեղ վաղուց մոռացել են, որտեղ այն ըստ էության «մեռած է»:
«Որքա՞ն ռուսական դպրոց կա Հայաստանում»,- հարցրել է Կիսելովը՝ ինքն էլ պատասխանելով, որ դրանք երկուսն են՝ չհաշված մասնավորները:
Ի պատասխան պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում լայնորեն ուսումնասիրում են ռուսերենը, քան ցանկացած այլ երկրում: «Բացի այդ, ունենք Հայ-ռուսական համալսարան, որտեղ ժամանակին անձամբ ամբիոնի վարիչ էի, դասերն անցկացվում էին ռուսերենով»,- հայտարարել է նա:
«Մենք պատրաստ ենք շարունակել Հայաստանում ռուսերենին աջակցել, հույս ունենք, որ Ռուսաստանն էլ մեզ կաջակցի այդ հարցում»,- հայտարարել է նա:

Русский язык из Армении не ушел – особенно если сравнивать с соседними странами. Об этом заявила вице-спикер парламента Армении Эрмине Нагдалян на встрече армянских депутатов и прессы с ведущим ВГТРК Дмитрием Киселевым в парламенте Армении 11 июня.
Киселев заметил, что русский язык постепенно уходит из Армении. «Старшее поколение говорит. А говорит ли молодежь? Давайте будем откровенны. Я говорю то, что видел сам. Русский язык постепенно уходит. Вопрос в том, что делает Армения со своей стороны, чтобы этого не произошло», - заявил Киселев.
В свою очередь, бывший посол России в Армении Вячеслав Коваленко заявил, что знание русского языка необходимо как для сохранения гуманитарных связей, так и для обороны Армении. «Я помню, как из Минобороны поступали просьбы открыть новые русские классы, потому что молодые военные не понимают спецификацию нового вооружения, которое поступает из России», - заявил Коваленко.
В свою очередь, Нагдалян заявила, что русский язык в Армении – живой: «Особенно если сравнивать с соседними странами, где его уже давно ушли и где он, по сути, умер»,
«А сколько русских школ в Армении?», - спросил Киселев, сам ответив, что их всего две, не считая частных.
В ответ депутат Айк Бабуханян заявил, что русский язык в Армении проходят в большем объеме, чем любой другой иностранный язык. «А помимо этого, у нас есть Российско-Армянский университет, где я сам в свое время заведовал кафедрой и где преподавание ведется на русском», - заявил он.
«Мы готовы и дальше поддерживать русский язык в Армении, и надеемся, что и Россия нас в этом поддержит», - заявил он.