Հունիսի 13-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Նախախորհրդարան» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Կարո Եղնուկյանի` ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանի դեմ ներկայացրած հայցի շրջանակում հերթական դատական լսումներն են ընթանալու: Տեղեկությունն ինքը` հայցվորն է փոխանցել` հունիսի 12-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Կարո Եղնուկյանը վստահ է, որ իր պատկերով ցուցանակը Սամվել Ալեքսանյանի հրահանգով է Փակ շուկայի շենքին հայտնվել:
Ի պատասխան լրագրողներից մեկի հարցի, թե արդյոք Եղնուկյանը որեւէ ապացույց ունի, վերջինս նշել է. «Այդպիսի ցուցանակ փակցնելու համար չափազանց երկար աստիճան էր հարկավոր: Կամ էլ` այն կարող էին ներսից փակցնել: Իսկ դա արդեն միայն լիազորություն ունեցող մարդը կարող էր անել: Մենք արդեն ոստիկանությանն ու գլխավոր դատախազությանն ենք դիմել` գաղափարի պատվիրատուին եւ իրականացնողին բացահայտելու նպատակով, բայց այդ կառույցներն անգործունակ են»:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչու գործը մինչ այժմ տեղից չի շարժվել, հայցվորը հիշեցրել է, որ վիճարկվող միջադեպը դեռեւս ութ ամիս առաջ է տեղի ունեցել, սակայն մինչ այժմ ոմն «Բողոյին» հարցաքննելուց բացի ոչինչ չի արվել: Ընդ որում, Կարո Եղնուկյանը հիշյալ վկային բացարձակապես այլ հարցի շուրջ է մեղադրել: Նախախորհրդարանի անդամը վստահ է, որ, ԱԺ պատգամավոր լինելով հանդերձ, Ալեքսանյանն այնքան երկար ձեռքեր չունի, որպեսզի կարողանա բոլոր ոստիկանների, քննիչների եւ դատավորների բերանը փակել: «Ակնհայտ է, որ ցուցումը վերեւից` Բաղրամյան 26-ից է ստավել: Քանի որ միայն հիշյալ հասցեից ստացված հրահանգներն են ողջ համակարգի վրա տարածվում եւ անխոս իրականացվում», - ընդգծել է Եղնուկյանը:
Իսկ թե ինչու պետք է «Բաղրամյան 26-ը» Ալեքսանյանին «պահի», հայցվորի համար միանշանակ պարզ է: «Մենք փորձում ենք համակարգի բոլոր բացթողումները ջրի երես հանել, իսկ այդ համակարգի պատասխանատուն Բաղյամյան 26-ն է»: Եղնուկյանն, այդուհանդերձ, անձնական բնույթի ոչինչ չունի օլիգարխի դեմ, ծանոթ չէ նրան եւ ծանոթանալու ցանկությամբ չի տոչորվում, ընդամենը արդար դատ է պահանջում:
Նշենք, որ հայցի բավարարման դեպքում պատասխանող կողմը պետք է 3 մլն դրամի չափով փոխհատուցում տրամադրի:
Սակայն Եղնուկյանը գտնում է, որ բացի գումարից, Ալեքսանյանը պետք է նոր ցուցանակ ամրացնի Փակ շուկային, որտեղ ինքը` հայցվորն ու պատասխանող կողմը պատկերված կլինեն եւ Ալեքսյանը հետեւյալ խոսքերը կնշվեն. «Պարոն Եղնուկյան, ներողություն եմ խնդրում արարքիս համար: Ներեցեք, էլ չեմ անի»: Դատական նիստը ժամը 11:30-ին կմեկնարկի: Նախագահող դատավորը Կարինե Պետրոսյանն է:
Հիշեցնենք` Փակ շուկային ամրացված ցուցանակը Կարո Եղնուկյանին է պատկերել` հետեւյալ գրառմամբ` «Մասոն. Ոչ վարձու ընդդիմադիրներին, արտասահմանյան լրտեսներին, գրանտակերներին: Դուք 700 նոր աշխատատեղի՞ն եք դեմ»:

13 июня в Суде общей юрисдикции столичных административных районов Центр и Норк-Мараш состоится очередное судебное заседание по иску члена гражданской инициативы «Предпарламент» Каро Егнукяна к депутату парламента от правящей Республиканской партии Армении, олигарху Самвелу Алексаняну. Об этом сообщил сам Егнукян на пресс-конференции 12 июня, продолжая настаивать на том, что именно по указке Алексаняна на здании Крытого рынка вывесили плакат с его изображением.
На вопрос журналиста о том, располагает ли Егнукян какими-либо доказательствами, тот ответил: «Чтобы повестить этот плакат, нужна была очень длинная лестница. Либо его повесили, находясь внутри здания. Сделать это могли только уполномоченные на то люди. Мы, в свою очередь, обратились в Полицию и в Генпрокуратуру, чтобы выяснить, кто был заказчиком и исполнителем этой идеи, однако эти структуры бездействуют».
По словам Егнукяна, 8 месяцев прошло после инцидента, а допросили лишь некоего «Бого». При этом Егнукян обратил внимание на то, что обвинял «Бого» совершенно по другому вопросу. «Я дал сотрудникам Полиции номер его машины и видеозапись, свидетельствующую о том, что он преследовал меня. Я не говорил, что это он повесил плакат. Однако Полиция игнорирует это», - заметил Егнукян. На вопрос журналиста, почему дело до сих пор не сдвинулось с места, он ответил, что несмотря на то, что Алексанян является депутатом, у него не настолько длинные руки, чтобы закрыть рот всем полицейским, следователям и судьям. «Очевидно, что указание спущено сверху, с Баграмяна 26. Поскольку только указания оттуда распространяются на всю систему, и все беспрекословно подчиняются», - подчеркнул Егнукян.
Отвечая на вопрос зачем «Баграмян 26» выгораживать Алексаняна, Егнукян сказал: «Нашими действиями мы выводим на чистую воду все упущения системы, а за систему ответственны на Баграмяна 26. Следовательно, им невыгодна наша деятельность». Егнукян подчеркнул, что не имеет никаких личных претензий к олигарху, он с ним не знаком и не горит желанием знакомиться. Он лишь выступает за справедливый суд.
Отметим, что в случае удовлетворения иска, ответчик обязан будет выплатить денежную компенсацию в размере 3 млн. драмов (порядка $7300).
Однако, помимо денег, Егнукян считает, что Алексаняна должны обязать повесить на стену Крытого рынка плакат, на котором будет изображен сам Егнукян и Алексанян со словами «Господин Егнукян, я прошу прощения за этот поступок. Прости меня, я больше не буду». Заседание суда состоится в 11.30. Председательствующая судья – Карине Петросян.
Напомним, что в сентябре на здании Крытого рынка, принадлежащего депутату от правящей Республиканской партии Армении, владельцу сети супермаркетов «Ереван Сити», олигарху Самвелу Алексаняну, вывесили плакат с изображением члена гражданской инициативы «Предпарламент» Каро Егнукяна и надписью «Масон. Нет наемным оппозиционерам, нет иностранным шпионам, нет грантоедам, вы против создания 700 рабочих мест?».