Հայաստանում սպանում են եզակի վայրի կենդանիների՝ էկզոտիկ կերակուրներ պատրաստելու համար: Այդ մասին հունիսի 13-ի մամուի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց «Թռչունների սիրահարների կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ, բնապահպան Սիլվա Ադամյանը:
Նրա խոսքով՝ հանրապետության խոշոր ռեստորանային համալիրներում, որտեղ պահվում են վայրի կենդանիներ, հաճախ ճաշացանկում կարող ենք տեսնել դրանց մսից պատրաստած կերակուրներ: «Վայրի վարազի կամ արջի միսը ռեստորանի ճաշացանկում ընդգրկելու համար հատուկ թույլտվություն է պետք ստանալ», - ասաց Ադամյանը:
Վերոնշյալ խնդիրներից բացի, բնապահպանը, չցանկանալով կոնկրետ անձանց անուններ տալ, ընդգծեց, որ երկրում մի շարք ազդեցիկ ու հարուստ մարդիկ վայրի կենդանիներ պահում են, որոնցից մի քանիսը գրանցված են Կարմիր գրքում, բացառապես մոդայի, զվարճանքի ու ինքնահաստատման համար: «Ընդ որում, վայրի կենդանիները ոչ պատշաճ պայմաններում են ապրում, նրանցից շատերը դաժան վերաբերմունքի զոհ են դառնում», - վրդովմունքով նշեց բնապահպանը՝ ավելացնելով, որ վերջին հաշվով նրանց մի մասը մահանում է, մյուս մասը՝ փախչում: Իսկ որոշ կենդանիների հետ հանդիպումը կարող է ողբերգական ավարտ ունենալ:
Լրագրողի հարցին, արդյոք կազմակերպությունը կամ բնապահպանության նախարարությունը մասնավոր անձանց մոտ պահվող վայրի կենդանիների մասին թվային տեղեկություններ ունե՞ն, բնապահպանը պատասխանեց, որ այդպիսի ցուցակ չկա՝ չնայած բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանին արված նմանատիպ բազմաթիվ առաջարկությունների: Եւ այսօր, Ադամյանը մտադիր է կրկին դիմել նորանշանակ նախարար Արամայիս Գրիգորյանին՝ վայրի կենդանիներ պահելու օրինականության ու նրանց պահպանման պայմանների բացահայտման նպատակով համապատասխան միջոցառումներ անցկացնելու համար:

В Армении убивают редких диких животных ради приготовления экзотических кушаний. Об этом заявила на пресс-конференции 13 июня председатель общественной организации «Центр любителей птиц», эколог Сильва Адамян.
По ее словам, в крупных ресторанных комплексах республики, где содержатся дикие животные, нередко в меню можно увидеть блюда из их мяса. «Для того чтобы включить блюда из мяса дикого кабана или медведя в ресторанное меню, необходимо получить специальное разрешение», - сказала она.
Наряду с вышеуказанной проблемой эколог, не желая называть конкретных имен, тем не менее, подчеркнула, что ряд состоятельных и влиятельных людей в стране содержат в неволе диких животных, некоторые из которых занесены в Красную книгу, исключительно ради моды, развлечения и самоутверждения. «При этом дикие животные содержатся в ненадлежащих условиях, они нередко становятся жертвами жестокого обращения», - с горечью отметила эколог, добавив, что в конечном итоге часть из них погибает, часть сбегает. И встреча с некоторыми из них может обернуться трагедией.
На вопрос журналиста, располагает ли организация либо Министерство экологии данными о числе диких животных, содержащихся у частных лиц, эколог ответила, что такого списка нет, несмотря на ее обращение с подобным предложением к бывшему министру экологии Араму Арутюняну. И сегодня Адамян намеревается вновь обратиться к уже новоназначенному министру Арамаису Григоряну с предложением провести соответствующие мероприятия для выяснения законности и условий содержания диких животных в неволе или искусственно созданной среде.