Կառավարությունն այսօր՝ հունիսի 14-ին, կուսակցությունների հետ հանդիպման ժամանակ առաջարկել է կուտակային կենսաթոշակների մասին նոր օրենքի իր տարբերակը, որով պետական աշխատողներից շարունակելու են գանձումներ կատարել, իսկ ոչ պետական հիմնարկների աշխատակիցները կարող են մինչեւ 2017թ. հուլիսի 1-ը չմասնակցել համակարգին: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը, որը մասնակցում էր աշխատանքային խմբի հանդիպմանը:
«Կառավարությունը նախնական ներկայացրել է կուտակայինի մասին իր տեսակետը աշխատանքային կարգով, մենք դեռեւս գրավոր փաստաթուղթ չենք ստացել: Պետական հատվածի համար կառավարությունը ցանկանում է պահպանել պարտադիր կուտակայինը, քանի որ հուլիսի 1-ից նրանց աշխատավարձը բարձրանալու է: Իսկ ոչ պետական հիմնարկների աշխատողների համար նախատեսվում է 2017թ. հուլիսի 1-ը: Նրանց նկատմամբ պարտադիր պահումները կկիրառեն այդ ժամկետից: Մեխը սա է, այս ձեւաչափն է քննարկվում, սակայն սա ընդամենը քննարկում է աշխատանքային կարգով: Նրբություններ էլ կան: Եթե կամավորը ցանկանում է միանալ համակարգին, ապա պետությունն էլ է օգնում: Այսինքն մի քանի աշխատանքային մոտեցումներ կան, որ պետք է քննարկվեն, ուսումնասիրվեն»,- ասաց նա:
ԲՀԿ-ական պատգամավորի խոսքով՝ կուսակցությունները կառավարության առաջարկի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումները դեռ չեն հայտնել:
Նշենք, որ քննարկմանը մասնակցել են Ազգային ժողովի «Հանրապետական», «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց Երկիր» եւ «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները:

YEREVAN. – During Saturday’s meeting with the political parties, the Government of Armenia offered its version for the new law on funded pensions.
Accordingly, they will continue to make funded pension deductions from the salaries of the state employees, whereas the employees of the non-governmental institutions can opt-out of this system until July 1, 2017.
Non-pro-government Prosperous Armenia Party National Assembly (PAP NA) Faction member Mikayel Melkumyan, who participated in the meeting of the respective working group, told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
“The government presented its preliminary view on the funded [pension law]; we have not yet received a written document. The government wants to maintain the mandatory funded [pension plan] for the public sector, since their wages will rise as of July 1.
“[But] there are particulars, too. The state also helps if you would like to volunteer to join the system. There are several working approaches which need to be discussed, studied,” Melkumyan specifically stated.
In the PAP MP’s words, the political parties have not yet expressed their positions on the government’s proposal.
Representatives from the National Assembly’s ruling Republican, non-pro-government Prosperous Armenia, and opposition Orinats Yerkir (Rule of Law) and ARF Dashnaktsutyun factions attended the aforementioned meeting.