Բրիտանիայի մահմեդական խորհուրդը մտահոգություն է հայտնել երկրի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնի` «հասարակության մեջ բրիտանական արժեքները առաջ տանելու» առաջարկի առնչությամբ:
Խորհրդի  բանաձեւում ասվում է, որ կազմակերպության անդամները դեմ չեն բրիտանական արժեքներին, սակայն կցանկանային, որպեսզի մահմեդականներին ընդունեն որպես հասարակության` իրենց առանձնահատկություններն ունեցող շերտ:
Հունիսի 15-ին Mail թերթում հրապարակվել էր Քեմերոնի հայտարարությունը, որ Բրիտանիան մինչ այժմ խիստ հանդուրժողական է եղել իսլամական ծայրահեղականության նկատմամբ, փոխանցում է  BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նա դպրոցներին կոչ է արել աշակերտների շրջանում բրիտանական արժեքներն առաջ մղել` մտքի ազատություն, հանդուրժողականություն, հարգանք եւ հավատարմություն օրենքի գերակայությանը:
Ըստ նրա` վերջին տարիներին Մեծ Բրիտանիան հետեւում է մի գաղափարախոսության, որն անհագստացնում է:
«Դուք չեք հավատում ժողովրդավարությանը, դա բնական է. դուք չեք աջակցում իրավահավասարությունը` պետք չէ անհանգտանալ, դուք միանգամայն անհանդուրժողական եք ուրիշների նկատմամբ` մենք նախկինի պես հանդուրժողական կլինենք ձեր նկատմամբ», - վարչապետի խոսքերն է մեջբերում Mail-ը:
«Դա թույլ է տվել, որպեսզի ծաղկի ծայրահեղականությունը», - ասել է Քեմերոնը:
Նրա հայտարարությունը հնչել է Բիրմինգհեմի մահմեդական դպրոցներում բռնկված սկանդալին զուգահեռ, որտեղ աշակերտներին իբր ծայրահեղական գաղափարներ են քարոզել:

Мусульманский совет Британии выразил озабоченность по поводу предложения премьер-министра страны Дэвида Кэмерона «продвигать в обществе британские ценности».
В резолюции совета говорится, что члены организации ничего не имеют против британских ценностей, однако хотели бы, чтобы мусульман воспринимали как слой общества, имеющий свои особенности.
15 июня в газете Mail было опубликовано заявление Кэмерона о том, что Британия до сих пор была слишком толерантной к исламистскому радикализму, сообщает русская служба BBC.
Он призвал школы продвигать среди учеников британские ценности: свободу мысли, толерантность, терпимость к другим, уважение и приверженность верховенству закона.
По его мнению, в последние годы Великобритания стала придерживаться идеологии, которая вызывает беспокойство.
«Вы не верите в демократию - что ж, это нормально; вы не поддерживаете равенство - не стоит волноваться; вы совершенно нетолерантны к другим - мы по-прежнему будем толерантны к вам», - цитирует премьера Mail.
«Это не только привело к разделению в обществе, но также позволило расцвести экстремизму», - сказал Кэмерон.
Его заявление прозвучало на фоне скандала в мусульманских школах Бирмингема, где ученикам якобы насаждались радикальные идеи.