Ստամբուլի Քումքափը թաղամասին կից ծովափին հունիսի 14-ի գիշերը հայր եւ որդի Համբարձում եւ Գառնիկ Հարությունյաններին դանակահարողին դեռ փնտրում են: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Ստամբուլում լույս տեսնող հայկական «Ակոս» թերթի խմբագիր Սարգիս Սերոբյանը:
«Հայաստանցիների միջեւ վիճաբանություն է տեղի ունեցել, երեխայի՝ 11-ամյա Գառնիկի պատճառով է եղել: Թուրքական թերթերը գրում են, թե իբր մաֆիայի հետ կապ ունի, բայց այդպես չէ: Թե ով է դանակահարել, դեռ չեն գտել, թուրքական ոստիկանությունը փնտրում է մեղավորին»,- ասաց նա:
Դեպքը տեղի է ունեցել հունիսի 14-ի գիշերը: Աշխատելու նպատակով Հայաստանից Թուրքիա մեկնած Համբարձում Հարությունյանը որդու հետ գնացել էր ծովափ հանգստանալու, որտեղ էլ վեճի է բռնվել մի խումբ հայերի հետ: Սարգիս Սերոբյանի խոսքով՝ 11-ամյա Գառնիկը թեթեւ մարմնական վնասվածք է ստացել, իսկ Հարությունյանը հիվանդանոց տեղափոխվելիս է մահացել:
«Ոստիկանությունն ըստ երեւույթին արդեն գիտի, թե ով սպանել, սակայն դեռ չեն հրապարակում: Հայերի համար էլ է դժվար վկայություն տալը, որովհետեւ եթե տան, ուրեմն պետք է վտարվեն երկրից»,- ավելացրեց նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը, հղում անելով թուրքական Medya73 կայքին, հայտնել էր, որ  Ստամբուլում անօրինական ապրող Հայաստանի քաղաքացի Համբարձում Հարությունյանը որդու՝ 11-ամյա Գառնիկ Հարությունյանի եւ մի քանի այլ անձանց հետ Քումափը թաղամասին կից ծովափում վիճաբանել են: Վիճաբանությունը թեժացել է, որի ընթացքում դանակահարվել են հայր ու որդի Հարությունյանները: 36-ամյա Համբարձում Հարությունյանի կյանքը չի հաջողվել փրկել: Նրա որդին եւ եւս մեկ այլ հայ՝ Մարտին անունով, տեղափոխվել են հիվանդանոց: Մարտինը հայտնել է, թե երեք հոգի իրենց դանակահարել եւ հեռացել են:

Виновного в убийстве гражданина Армении Амбарцума Арутюняна и в нанесении ножевых ранений его сыну Гарнику Арутюняну в стамбульском квартале Кумкапы еще не обнаружили. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил редактор армянской газеты «Акос» в Стамбуле Саркис Серобян.
По его словам, между армянами произошла ссора из-за 11-летнего Гарника. «Турецкие газеты пишут, что это якобы связано с мафией, но это не так. Лицо, нанесшее ножевые удары, пока не обнаружено, турецкая полиция ищет виновного», - отметил он.
Саркис Серобян рассказал, что случай произошел ночью 14 июня. «Амбарцум Арутюнян, уехавший из Армении в Турцию работать, вместе с сыном пошел на пляж отдохнуть, где и вовлекся в ссору с группой армян. 11-летний Гарник получил легкие телесные ранения, а Амбарцум Арутюнян скончался по дороге в больницу. Полиция, по всей вероятности, уже знает, кто совершил убийство, но не называет имен. Для армян тоже трудно свидетельствовать, поскольку в этом случае они должны быть депортированы из страны», - добавил он.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что незаконно проживающий в Стамбуле Амбарцум Арутюнян вместе с 11-летним сыном Гарником Арутюняном и другими лицами 14 июня посетили пляж в квартале Кумкапы, где по невыясненным пока обстоятельствам завязалась ссора. В ходе конфликта 36-летный Амбарцум и его сын получили ножевые  ранения, жизнь Амбарцума спасти не удалось. Мальчик и еще один армянин по имени Мартин доставлены в больницу. Мартин рассказал, что на них напали три человека с ножами.