Հայաստանի կենսաթոշակային օրենսդրությունում առաջարկվող փոփոխությունները իշխող կոալիցիայի մեջ չգտնվող խորհրդարանական քաղաքական ուժերի քառյակին չեն բավարարում: Այդ մասին հունիսի 16-ին լրագրողներին հայտարարեց Հայ ազգային կոնգրեսի խորհրդարանական դաշինքի ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքով՝ քառյակը անընդունելի է համարում կուտակային կենսաթոշակային համակարգի փոփոխությունները, մասնավորապես այն, որ դրանք պարտավոր են միայն քաղծառայողների համար, իսկ մասնավոր հատվածում կամավոր կլինեն մինչեւ 2017թ. հուլիսը: «Մեզ համար աննդունելի է քաղաքացիների բաժանումը երկու, եւ նույնիսկ 3 խմբի, եւ դրա հիման վրա տարբերակումը: Մենք կողմ ենք սերունդների համերաշխության կենսաթոշակային համակարգին եւ նման ձեւաչափով համաձայն ենք ցանկացած բարեփոխումների»,- ընդգծեց Զուրաբյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 19-23 արտահերթ խորհրդարանական նիստի ընթացքում Հայաստանի խորհրդարանը փոփոխություններ էր մտցրել «Կուտակային կենսաթոշակների» մասին օրենքում՝ ժամանակավորապես սառեցնելով պարտադիր վճարումները: Համաձայն սահմանադրական դատարանի ապրիլի 2-ի որոշման, թոշակային համակարգի վերջնական տարբերակը պետք է մշակվի եւ ներկայացվի օրինագծերի նոր փաթեթում մինչեւ  սեպտեմբերի 30-ը:

YEREVAN. – The amendments that are proposed in Armenia’s pension law do not satisfy the four non-ruling National Assembly (NA) factions (Armenian National Congress (ANC), Prosperous Armenia, ARF Dashnaktsutyun, and Heritage).
Opposition ANC NA Faction Head Levon Zurabyan stated the abovementioned to reporters on Wednesday.
In his words, the “parliamentary four” considers the proposed changes in the funded pension plan to be unacceptable, and especially the proposal that the funded pension deductions will be mandatory for the civil servants, but voluntary—until July 2017—in the private sector.
“The division of the people into two and even three groups, and the differentiation based on this, is unacceptable for us. We favor a generations’ solidarity pension system, and we agree to any reforms with a similar format,” Zurabyan stressed.
In May, the National Assembly passed the amendments to the Law on Funded Pensions. Accordingly, the mandatory funded pension deductions from salaries are temporarily suspended. And pursuant to the Constitutional Court’s April 2 decision, the final version of the pension plan must be prepared and submitted to the new package of bills by no later than September 30. The government, however, plans to carry this out earlier, and by increasing the state salaries by July 1.