Եվրասիական տնտեսական միությանը կամ Մաքսային միությանը Ադրբեջանի անդամակցությունը միանգամայն հավանական է, կարծում է ռուս նախարար Իգոր Սլյունյայեւը:
«Եվրասիական տնտեսական միությունը ռազմավարական ծրագիր է` ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական տիրույթում: Այդ պատճառով էլ ԵՏՄ-ին կամ ՄՄ-ին Ադրբեջանի անդամակցությունը միանգամայն իրական հեռանկար է, ես չէի բացառի իրադարձությունների նման զարգացումը», — ընդգծել է նա, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Մայիսի վերջին Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի նախագահները եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում պայմանագիր էին ստորագրել Եվրասիական տնտեսական միություն ստեղծելու մասին:

Russian Minister of Regional Development Igor Slyunyayev believes that Azerbaijan’s accession to the Eurasian Economic Union (EaEU), or the Customs Union (CU), is possible.
“The Eurasian Economic Union is a strategic project not solely in the economic, but also in the political domain. That is why Azerbaijan’s membership in the EaEU, or the CU, is a very real prospect, [and] I would not rule out such a development of events,” Slyunyayev said, reported ITAR-TASS news agency of Russia.
The treaty on the establishment of the Eurasian Economic Union (EaEU) was signed, in the Kazakh capital city Astana on May 29, by the leaders of Russia, Belarus, and Kazakhstan.