Իրաքի Քուրդիստանի զինված խմբավորումները չեն մասնակցի «Իրաքի եւ Լեւանտի իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության կողմից հրահրված ապստամբության ճնշմանը:
Այդ մասին հայտարարել է ինքնավարության արտաքին գործերի վարչության ղեկավար Ֆալահ Մուստաֆա Բակիրը Kyodo գործակալությանը տված հարցազրույցում, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
«Մենք մտադիր չենք մասնակցել Իրաքի զինված ուժերի կողմից ներկայումս անցկացվող գործողություններին», - հաղորդել է Բակիրը: Քուրդիստանի արտաքին գործերի փաստացի նախարարի խոսքով՝ «մեր կազմավորումների խնդիրը քրդական տարածքների պաշտպանությունն է»:
Ֆալահ Մուստաֆա Բակիրը Իրաքի զինված ուժերին նաեւ խիստ քննադատության է ենթարկել:
«Նրանք զինված էին ամերիկյան զորքերի կողմից, ստացել բարձր արդյունավետությամբ աչքի ընկնող հրացաններ, սակայն տապալվել են, քանի որ նրանց մոտ բացակայում է մարտական ոգին», - նշել է քուրդ պաշտոնյան:
Հիշեցնենք, որ «Իրաքի եւ Լեւանտի իսլամական պետություն» կազմակերպությունը հունիսի սկզբին վերահսկողություն է սահմանել իրաքյան Նայովա նահանգի նկատմամբ՝ զավթելով  վարչական կենտրոն Մոսուլը: Ըստ ստացված հաղորդագրությունների, այնտեղից ստիպված են եղել փախչել մոտ 500 հազար մարդ:

Вооруженные формирования Иракского Курдистана не будут участвовать в подавлении мятежа, устроенного террористической организацией «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ).
Об этом заявил глава департамента иностранных дел автономии Фалах Мустафа Бакир в интервью агентству Kyodo, сообщает ИТАР-ТАСС.
«У нас нет намерения участвовать в операции, которую сейчас проводят вооруженные силы Ирака»,- заявил он. По словам фактического министра иностранных дел Курдистана, «задача наших формирований - защищать территорию курдов».
Фалах Мустафа Бакир подверг при этом вооруженные силы Ирака резкой критике.
«Они были обучены американскими войсками, получили высокоэффективное оружие, однако развалились, поскольку не имеют боевого духа»,- отметил он.
Напомним, организация «Исламское государство Ирака и Леванта» в начале июня установила контроль над иракской провинцией Найнава, захватив ее столицу, город Мосул. По поступающим сообщениям, оттуда были вынуждены бежать до 500 тысяч человек.