Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորները դեռեւս չեն ստացել կուտակային կենսաթոշակների օրինագծի նոր փաթեթը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց խորհրդարան եկած ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը: «Այսօր մեկնարկած նստաշրջանն արտահերթ է: Կանոնակարգը չի նախատեսում, որ օրինագծերը նախապես փոխանցվեն հանձնաժողովներում քննարկման»,- ասաց նախարարը:
Արտեմ Ասատրյանի խոսքով, ինքն այսօր հանդիպելու է ԱԺ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանի հետ եւ քննարկելու է այս օրինագծերը:
Հիշեցնենք, որ նոր օրինագծում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային վճարումները, ըստ էության, չեն փոխվել, դրանք ընդամենը վերածվել են պարտադիր սոցիալականի: Վճարումներն արդեն փոխանցվելու են ոչ թե գանձապետական հաշվին՝ մասնավոր ընկերությունների կառավարմանը. նախապես դրանք մտնելու են բյուջե: Հետագա ամբողջ ճանապարհը չի փոխված, բայց շղթայում բյուջեի օղակը ձեւականորեն թույլ է տալիս պահպանել Սահմանադրական դատարանի պահանջը: Ապրիլի 2-ին ՍԴ-ն հակասահմանադրական էր ճանաչել քաղաքացիների կամքին հակառակ պարտադիր վճարումները: Սակայն բյուջե վճարումների վրա (հարկեր եւ սոցվճարներ) այդ արգելքը չի կարող տարածվել: Հենց այդ հանգամանքը հաշվի առնելով էլ Կառավարությունը կառուցել է նոր օրինագծերը:

Депутаты парламента Армении еще не получили на руки новый пакет законопроектов по накопительным пенсиям. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am министр труда Армении Артем Асатрян, прибывший в парламент. «Начавшаяся сегодня сессия – внеочередная. Ее регламент не предусматривает, чтобы законопроекты предварительно передавались на обсуждение в профильные комиссии», - сказал министр.
По его словам, сегодня он встретится с председателем Комиссии парламента по социальным вопросам Акопом Акопяном и обсудит эти законопроекты.
Напомним, что в новом законопроекте обязательные накопительные пенсионные выплаты, по сути, не отменены, их лишь превратили в обязательные социальные. Выплаты будут перечисляться уже не на казначейский счет (позже – в Центральный депозитарий) под управление частных компаний: вначале они будут поступать в бюджет. Весь остальной их путь не изменился, но звено бюджета в цепочке формально позволяет соблюсти требование Конституционного суда. 2 апреля КС признал антиконституционными обязательные выплаты помимо воли граждан. Но на выплаты в бюджет (налоги и соцвыплаты) этот запрет распространяться не может. На этом Правительство и выстроило новые законопроекты.