ABBYY-ում 20 տարի շարունակ աշխատած թվով 16-րդ աշխատակիցը՝ Արամ Փախչանյանը, որոշել է գլխավորել Երեւանում «Այբ» դպրոցը: Ընդ որում Փախչանյանը կմնա փոխնախագահի պաշտոնում եւ կներկայացնի ընկերությունը տարբեր հասարակական կազմակերպություններում, հաղորդում է RB.ru-ն:
«Հայաստանում այդ դպրոցը որոշակի բում է, եւ մենք կրթական բարեփոխումների զգալի մասն ենք դարձել: Ինձ համար առաջարկից հրաժարումը կնշանակեր անտարբերություն դրսեւորել: Ես շատ էի անհանգստանում, ես չէի ցանկանում թողնել իմ պաշտոնը ABBYY-ում, սակայն, փառք Աստծո, մենք գտանք մի մոդել, որի շնորհիվ ես կկարողանամ շարունակել աշխատել ABBYY-ում եւ զբաղվել հասարակական աշխատանքների հետ կապված նախագծերով», - ասել է Փախչանյանը:

Арам Пахчанян, пришедший в ABBYY 16-ым по счету сотрудником и проработавший более 20 лет, принял решение посвятить себя образовательному проекту компании в Армении и возглавить школу «Айб» в Ереване. При этом Арам Пахчанян останется вице-президентом и будет представлять компанию в различных общественных организациях, сообщает RB.ru
«Армении эта школа - некий бум, мы стали значительной частью реформы образования. Для меня отказаться значило бы проявить равнодушие. Я очень переживал, мне очень тяжело оставить свою позицию в ABBYY, но, слава Богу, мы нашли модель, при которой я буду продолжать работать в ABBYY и заниматься проектами, связанными с общественной работой», - сказал Пахчанян.