Հայկական պատվիրակության մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի նիստին կարեւոր էր Հայաստանի համար, քանի որ եթե մենք չմասնակցեինք, ադրբեջանցիները կօգտվեին առիթից եւ կսկսեին տարածաշրջանում առկա իրողությունները խեղաթյուրված ներկայացնել, հունիսի 20-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը, որը «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Թեւան Պողոսյանի եւ Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, վերլուծաբան Ռիչարդ Կիրակոսյանի հետ մասնակցել է Բաքվում կայացած ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի սեմինարին:
Ըստ Նահապետյանի՝ Հայաստանը կարեւորում է ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը, սակայն այլ հարց է, որ ավելի լավ կլիներ՝ ԽՎ-ի նիստը չանցկացվեր մի երկրում, որտեղ բացակայում է ժողովրդավարությունը: «Շատ դժվար է մասնակցել Բաքվում տեղի ունեցող միջոցառումներին, քանի որ Ադրբեջանը ոչ մի հնարավորություն բաց չի թողնում՝ Հայաստանին ներկայացնելու որպես ագրեսոր: Միանշանակ է. նրանց հետ անհնար է երկխոսություն վարել, Ադրբեջանը պատրաստ չէ երկխոսության», - ասել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով ընդհանուր մթնոլորտին՝ Նահապետյանը նշել է, որ սեմինարը ընթացել է ադրբեջանցի մասնակիցների հակահայկական հիստերիային զուգահեռ: «Մենք ոչ միայն հակադրվում էինք ճնշմանը, այլ նաեւ ներկայացնում մեր դիրքորոշումը: Նրանք երկխոսությունը վերածել էին լարված քննարկման, եւ երկխոսությունը կառուցողական ուղով տանելու մեր փորձերը հաջողությամբ չպսակվեցին: Սեմինարի մյուս մասնակիցները դիտորդներ էին եւ չմիացան հայ եւ ադրբեջանցի պատվիրակների միջեւ ընթացող քննարկմանը»:

Участие армянской делегации в заседании ПА НАТО было очень важным для Армении, так как если бы мы не приняли решение участвовать, то азербайджанцы воспользовались бы случаем и начали бы продвигать искаженные реалии, существующие в регионе. Об этом на пресс-конференции 20 июня заявил глава армянской делегации в ПА НАТО Корюн Нагапетян, который вместе с секретарем парламентской фракции партии «Наследие» Теваном Погосяном и директором Центра региональных исследований, аналитиком Ричардом Киракосяном приняли участие в заседании ПА НАТО в Баку.
По словам Нагапетяна, Армения придает важное значение сотрудничеству с НАТО, однако другой вопрос, что было бы лучше, если бы заседания ПА не проводились в стране, где отсутствует демократия. «Очень трудно принимать участие в мероприятиях, проводимых в Баку, так как азербайджанская сторона не упускает ни единого шанса представить Армению как агрессора. Однозначно одно: с ними невозможно было вести диалог, Азербайджан не готов к диалогу», - сказал депутат.
Касаясь общей атмосферы, Нагапетян отметил, что семинар проходил на фоне антиармянской истерии азербайджанских участников: «Мы не только противостояли натиску, но и представляли нашу позицию. Диалог они превращали в напряженную дискуссию, и наша попытка ввести диалог в конструктивное русло не увенчалась успехом. Другие участники семинара были в качестве наблюдателей и не присоединялись к дискуссии между армянскими и азербайджанскими делегатами».