Կուտակային կենսաթոշակային համակարգից հնարավոր կլինի դուրս գալ նաեւ 55 տարեկանում: Այդ մասին հունիսի 21-ին խորհրդարանում հայտարարել է Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը: Նրա խոսքով՝ դա կարող է տեղի ունենալ, թե 55 տարեկանում քաղաքացու կուտակած գումարը բավականացնի ցմահ թոշակ 5 անգամ ավել, քանի աղքատության սահմանը: «Հետեւաբոր, գործում է նաեւ քաղաքացիների կամքի տարրը, որը նույնպես ամրագրված է օրենքոմ»,- հայտարարել է Ասատրյանը:
Խոսելով ժամանակից առաջ կուտակումները հետ վերցնելու հնարավորության մասին՝ նախարարը նշել է, որ կուտակային համակարգը լուծոմ է մարդու ապահովման հարցը ծերության հասակում: Իսկ խնդիրն արդիական է ցանկացած երկրում, քանի որ տեղ որեւէ 18 կամ 20-ամյա երիտասարդ չի մտածում 63 տարեկանի իր կենսաթոշակի մասին: «Ուստի ի հավելում համակարգի սերունդների միասնականության, որով պետությունը երաշխավորում է նվազագույն կենսաթոշակ, մենք ներառում ենք նաեւ կուտակային տարր, որը կապահիովի համեմատաբար բարձր կենսաթոշակ»,- եզրափակել է Ասատրյանը:

Из накопительной пенсионной системы можно будет выйти и в 55 лет. Об этом заявил 21 июня в парламенте министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян. По его словам, это может произойти, если к 55 годам накоплений гражданина хватит на пожизненную пенсию в 5 раз выше порога бедности. «Следовательно, действует и элемент волеизъявления граждан, который тоже закреплен в законе», - заявил Асатрян.
Говоря о возможности преждевременно забрать свои накопления из-за острых финансовых затруднений, министр отметил, что накопительная система решает вопрос обеспечения человека в старости. А проблема эта актуальна в любой стране, потому что нигде ни один молодой человек в 18 или в 20 лет не думает о своей пенсии в 63 года. «Поэтому в дополнение к системе солидарности поколений, по которой государство гарантирует минимальную пенсию, мы внедряем и накопительный компонент, который обеспечит более или менее высокую пенсию», - резюмировал Асатрян.