Մինչեւ հուլիսի 1-ը Եվրասիական միությանը Հայաստանի միացման փաստաթուղթ ստորագրելու հավանականությունը շատ քիչ է, հունիսի 24-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Ըստ նրա՝ ընթանում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց, նախապատրաստվում են փաստաթղթեր, կան մի քանի տեխնիկական հարցեր, նաեւ խնդիրներ ԵՏՄ անդամ երկրների միջեւ: «Այդ խնդիրները կարող են լուծվել, չեմ կասկածում, որ ամեն ինչ մեկ շաբաթում տեղի կունենա:
Լեռնային Ղարաբաղի հետ այս ամենը կապ չունի: Այսինքն ունի այն իմաստով, որ երկրները ուժեղանում կամ թուլանում են. Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հետ փոխգործակցությունը կխորանա: Բայց այն, ինչ այժմ տեղի է ունենում, Ղարաբաղի հետ ուղղակի կապ չունի», - նշել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ ընդգծելով, որ ստեղծված իրավիճակը ոչ մի կերպ չի արտացոլվի ղարաբաղյան հարցում, եւ ԼՂ-ի հետ կապված ոչ մի փոփոխության հեռանկար չկա:
Հիշեցնենք, ԵՏՄ տնտեսական գերագույն խորհրդի նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել էր փաստաթուղթը ստորագրել մինչեւ հունիսի 15-ը: Հետո որոշվել էր լուծել առկա խնդիրները եւ այն ստորագրել մինչեւ հուլիսի 1-ը:

YEREVAN. – There is a very little chance of signing by July 1 the document on Armenia’s accession to the Eurasian Union.
Armenia-based Caucasus Institute Director, political scientist Alexander Iskandaryan stated the aforementioned at a press conference on Tuesday.
As per Iskandaryan, Armenia’s Eurasian Economic Union (EaEU) membership process is in progress, respective documents are being prepared, there are several technical matters, and also problems between the EaEU countries (Russia, Belarus, and Kazakhstan).
“[But] these problems can be solved; I have no doubt that everything will take place in one week.
“[But] all this has nothing to do with [the] Nagorno-Karabakh [conflict]; that is, it does in the sense that the countries are strengthening or weakening; the Armenia-Russia collaboration will deepen. But what is happening now has no direct connection with Karabakh,” the analyst noted.
He also stressed that the current situation will not reflect on the Karabakh issue, and that there is no prospect for any change linked to Karabakh.
The treaty on the establishment of the Eurasian Economic Union (EaEU) was signed, in the Kazakh capital city Astana on May 29, by the leaders of Russia, Belarus, and Kazakhstan. In addition, Armenia President Serzh Sargsyan participated in the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council and offered to sign a treaty on Armenia’s Union accession by no later than June 15. Subsequently, however, it was decided to solve the existing problems and sign this treaty by no later than July 1.