Մինչեւ հուլիսի 1-ը Եվրասիական միությանը Հայաստանի միացման փաստաթուղթ ստորագրելու հավանականությունը շատ քիչ է, հունիսի 24-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Ըստ նրա՝ ընթանում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց, նախապատրաստվում են փաստաթղթեր, կան մի քանի տեխնիկական հարցեր, նաեւ խնդիրներ ԵՏՄ անդամ երկրների միջեւ: «Այդ խնդիրները կարող են լուծվել, չեմ կասկածում, որ ամեն ինչ մեկ շաբաթում տեղի կունենա:
Լեռնային Ղարաբաղի հետ այս ամենը կապ չունի: Այսինքն ունի այն իմաստով, որ երկրները ուժեղանում կամ թուլանում են. Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հետ փոխգործակցությունը կխորանա: Բայց այն, ինչ այժմ տեղի է ունենում, Ղարաբաղի հետ ուղղակի կապ չունի», - նշել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ ընդգծելով, որ ստեղծված իրավիճակը ոչ մի կերպ չի արտացոլվի ղարաբաղյան հարցում, եւ ԼՂ-ի հետ կապված ոչ մի փոփոխության հեռանկար չկա:
Հիշեցնենք, ԵՏՄ տնտեսական գերագույն խորհրդի նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել էր փաստաթուղթը ստորագրել մինչեւ հունիսի 15-ը: Հետո որոշվել էր լուծել առկա խնդիրները եւ այն ստորագրել մինչեւ հուլիսի 1-ը:

Вероятность того, что документ о вступлении Армении в Евразийский экономический союз будет подписан до 1 июля, очень мала. Об этом на пресс-конференции 24 июня заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
По словам политолога, проходит процесс присоединения Армении к ЕАЭС, подготавливаются документы, есть несколько технических проблем, есть также проблемы между странами-участницами Евразийского экономического союза. «Эти проблемы могут быть решены, но сомневаюсь, что все произойдет в течение недели. К Нагорному Карабаху все это не имеет отношения. То есть имеет отношение в том смысле, что страны становятся сильнее или слабее: взаимодействие Армении с Россией укрепится. Но напрямую то, что происходит сейчас, это – не про Карабах», - отметил Александр Искандарян, подчеркнув, что сложившаяся ситуация никак не отразится на карабахском вопросе, и никаких перспектив изменения ситуации с Нагорным Карабахом нет.
Напомним, что в ходе заседания Высшего Евразийского экономического совета президент Армении Серж Саргсян предложил подписать документ о присоединении Армении к ЕАЭС до 15 июня. Затем было принято решение решить все существующие вопросы и подписать его до 1 июля.