Հայաստանի իշխանությունները Եվրասիական միության ճանապարհին լիակատար ձախողում են գրանցել: Այսօր՝ հուլիսի 9-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել Ազգային ինքնորոշում միավորման նախագահ Պարույր Հայրիկյանը:
Նրա խոսքով՝ արագ տեմպերով փաստացիորեն գոյություն չունեցող կառույցի հետեւից վազել եւ դեռ վերջինիս չմիացած՝ նրա ներկայացուցիչներից Ղազախստանի նախագահի հայտարարության տեսքով շառաչուն ապտակ ստանալ, իշխանության համար մեծ ամոթ է: «Նրանք ցանկանում են, որպեսզի Հայաստանն անդամակցի ԵՏՀ-ին ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմաններում: Լավ, բայց ինչո՞ւ է Ռուսաստանը Ղրիմի հետ մտել այդ կառույց», - հարցրեց Հայրիկյանը:
Նրա կարծիքով, ԵՏՀ-ի ձեւավորման գործընթացը մի մեծ խեղկատակություն է, որտեղ Հայաստանը շատ վատ է խաղում: Նախկին խորհրդային այլախոհի խոսքով՝ աշխարհի ցանկացած այլ պետությունում տեղի ունեցածից հետո իշխող ռեժիմը կհեռանար իշխանությունից:
Հարցին՝ ինչպիսին է տեսնում հանրապետության ապագան, Հայրիկյանը պատասխանեց. «Եթե մեզ հաջողվի միավորել ազատ մտածող քաղաքացիներին եւ շրջադարձ անել դեպի Եվրամիություն, ապա դեռ կարելի է փրկել իրավիճակը: Հակառակ դեպքում Հայաստանի քաղաքացիները դատապարտված են ապաստան գտնել Սիբիրի լայնարձակ դաշտերում»:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 29-ին Աստանայում կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի նամակի մասին, որտեղ կոչ էր արվում Հայաստանի Եվրասիական միություն ընդունել միայն իր ճանաչված սահմաններում:

Армянские власти потерпели фиаско на пути в Евразийский союз. Такое мнение на пресс-конференции 9 июля выразил глава объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян.
По его словам, такими быстрыми темпами нестись в несуществующую фактически структуру и, еще не вступив в нее, получить от ее представителей хлесткую пощечину в виде заявления президента Казахстана  – большой позор для власти. «Они хотят, чтобы Армения вступила в ЕАЭС в рамках границ, признанных ООН. Хорошо. Но почему тогда Россия входит в структуру с Крымом?», - задался вопросом Айрикян. На его взгляд, процесс формирования ЕАЭС – один большой спектакль, в котором Армения плохо играет. По словам бывшего советского диссидента, в любой другой стране мира после случившегося правящий режим отстранился бы от власти.
Отвечая на вопрос, каким видит будущее республики, Айрикян отметил: «Если нашей силе удастся объединить свободно мыслящих граждан и сделать поворот в сторону Европейского союза, то еще можно будет изменить ситуацию. Если нет, то граждане Армении будут обречены искать приют на просторах Сибири».
Отметим, что 29 мая на заседании высшего Евразийского экономического совета в Астане президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил о письме президента Азербайджана Ильхама Алиева, в котором содержался призыв принять Армению в Евразийский союз только в ее признанных границах.