Ճապոնիայի ատոմային էներգետիկայի վերահսկողության կոմիտեն «Սենդայ» ԱԷԿ-ի առաջին եւ երկրորդ էներգաբլոկները անվտանգության բոլոր նորմերին համապատասխան է ճանաչել:
Այսպիսով, «Սենդայը» 2 011թ. «Ֆուկուսիմայի» վթարից հետո առաջին վերագործարկվող ԱԷԿ-ը կլինի. «Սենդայի» կայանը հագեցվել է անվտագության նոր ստանդարտները հաշվի առնելով, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Այժմ «Սենդայ» ԱԷԿ-ը, ինչպես հավաստիացնում են Ճապոնիայի իշխանությունները, կարող է դիմանալ 2011թ. Ճապոնիայի վրա թափված երկրաշարժին եւ ցունամիին:
Հիշեցնենք, որ «Ֆուկուսիմա» ԱԷԿ-ի վթարից հետո Ճապոնիայում դադարեցվել էին բոլոր էլեկտրակայանների աշխատանքները: Ներկայումս երկրի կառավարությունը ձգտում է վերագործարկել այն ԱԷԿ-ները, որոնց աշխատանքները կծածկեին էլեկտրաէներգիայի նկատմամբ երկրի պահանջմունքների զգալի մասը:

Комитет по контролю над атомной энергетикой Японии признал первый и второй энергоблоки АЭС «Сэндай» соответствующими новым нормам безопасности.
Таким образом, «Сэндай» станет первой АЭС, которая будет перезапущена после аварии на «Фукусиме» в 2011 году: станция «Сэндай» была переоснащена с учетом новых стандартов безопасности, сообщает русская служба BBC.
Теперь, АЭС «Сэндай», как обещают власти Японии, сможет выдержать удар стихии, аналогичный мощному землетрясению и цунами, обрушившихся на Японию весной 2011 года.
Напомним, после аварии на АЭС «Фукусима» в Японии были остановлены все атомные электростанции. Сейчас правительство страны стремится перезапустить АЭС, работа которых покрывала значительную часть потребностей страны в электроэнергии.
В начале июля прошлого года в Японии вступили в силу новые нормы безопасности для ядерных объектов, которые учитывают опыт аварии на АЭС «Фукусима-1» и должны предотвратить возникновение любых чрезвычайных ситуаций.