ՀՀ-ում Ռուսաստան դեսպան Իվան Վոլինկինը հայտարարել է, որ 2014թ. Հայաստանն անպայման կանդամակցի Եվրասիական տնտեսական միությանը:
«Այս տարի, անկասկած»,- ասել է Վոլինկինը, փոխանցում է «Ռոսբալտը»:
«Կարող եմ վստահեցնել, որ այստեղ խոսքը բացառապես տեխնիկական հարցերի մասին է, այստեղ ոչ մի քաղաքականություն չկա, ամեն ինչ ծրագրին համապատասխան է ընթանում, եւ ես վստահ եմ, որ համաձայնագիրը կստորագրվի այն տեսքով, ինչպես ձեռնտու է Հայաստանին եւ ԵՏՄ անդամ պետություններին»,- հավելել է նա:
Հիշեցնենք, Ռուսաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանը մայիսի 29-ին Աստանայում ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին պայմանագիր, որն ուժի մեջ կմտնի 2015թ. հունվարի 1-ից: Հանդիպման շրջանակում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Երեւանը մտադիր է ԵՏՄ-ին կանդամակցի մինչեւ հունիսի 15-ը, սակայն փաստաթուղթն այդպես էլ մինչ այժմ չի ստորագրվել:

Посол РФ в Армении Иван Волынкин заявил, что Армения безусловно войдет в Евразийский экономический союз в 2014 году.
«В этом году вне всяких сомнений»,- сказал Волынкин, сообщает Росбалт
«Могу вас заверить в том, что речь тут идет об исключительно технических вопросах, тут нет никакой политики, все идет по плану, и я в этом уверен, что соглашение будет подписано в том виде, в каком оно устраивает Армению и другие государства-члены  ЕАЭС»,- добавил он.
Напомним, Россия, Беларусь и Казахстан подписали 29 мая в Астане договор о Евразийском экономическом союзе, он вступит в силу с 1 января 2015 года. В рамках этого заседания президент Армении Серж Саргсян сообщил, что Ереван намерен присоединиться к договору о создании ЕАЭС до 15 июня. Тем ни менее, соответствующие документы пока не подписаны.