Ամերիկյան գիտնականները կարող են սերը տարբերել կրքից՝ հետեւելով աչքերի շարժումին: Այս մասին ասվում է Psychological Science գիտական ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
Նրանք այդպիսի արդյունքի հասել են հետազոտության արդյունքում, որի շրջանակում կամավորներին առաջարկել են իրենց անծանոթ հակառակ սեռի ներկայացուցիչների լուսանկարներ դիտել: Գիտնականները նշում են, որ նրանցից ոչ ոք էրոտիկ չի եղել: Ավելին, որոշ լուսանկարներում նույնիսկ ընտանեկան կամ երիտասարդ զույգեր են պատկերված եղել:
Վերլուծելով ստացված արդյունքները՝ հետազոտողները հայտարարել են, որ երբ մարդիկ սեռական հակում են զգում, լուսանկարներում դիտում են մարդկանց մարմինը: Իսկ երբ խոսքը սիրո մասին է, ուսումնասիրում են դեմքը:
Բացի այդ, ըստ Газета.Ру-ի, մարդու ուղեղը երկու զգացմունքների մշակման դեպքում էլ միեւնույն ժամանակն է ծախսում:

Американские ученые научились отличать любовь от похоти, следя за движением глаз, говорится в статье, опубликованной в научном журнале Psychological Science.
Им удалось научиться делать после того, как они провели исследование, в рамках которого добровольцам предлагалось рассмотреть фотографии представителей противоположного пола, с которыми они не были знакомы. Ни одна из них не была эротической, отмечают ученые. Кроме того, на некоторых фотографиях были изображены семейные и молодежные пары.
Проанализировав полученные результаты, исследователи заявили, что когда люди чувствуют сексуальное влечение, на фотографиях они смотрят на тело людей. А когда дело касается любви — на лицо. В то же время мозг человека тратит одинаковое время на обработку обоих чувств, сообщает Газета.Ру.