ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի եւ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնի հետ հեռախոսազրույցներում առաջարկել է նոր պատժամիջոցներ կիրառել ՌԴ-ի դեմ, եթե չհաջողվի առաջ շարժվել Ուկրաինայի իրավիճակի հետ կապված հարցում, փոխանցում է Reuters-ը:
«Ռուսաստանն, անկասկած, պատասխանատվություն է կրում այն հերքման համար, թե Ուկրաինայի արեւելքում անջատականները շարունակում են աջակցություն ստանալ Ռուսաստանից», - ասվում է հաղորդագրությունում, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
Բացի դրանից, պետությունների ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել հետագա գործողությունների դիմել, եթե Ռուսաստանը չկարողանա միջոցներ ձեռնարկել Ուկրաինայի կոնֆլիկտը լուծելու համար:
Ավելի վաղ Բարաք Օբաման Ռուսաստանից պահանջել էր դադարեցնել աջակցել Ուկրաինայի արեւելքի անջատականներին` մալայզիական օդանավի վթարից հետո:

Президент США Барак Обама в ходе телефонных разговоров с канцлером Германии Ангелой Меркель и британским премьер-министром Дэвидом Кэмероном предложил ввести новые санкции против России в случае, если не удастся продвинуться в вопросе с ситуацией на Украине, сообщает Reuters.
«Россия, безусловно, несет ответственность за отрицание того, что сепаратисты на востоке Украины продолжают получать доступ к тяжелому вооружению и другой поддержке со стороны России», — говорится в сообщении, передает Gazeta.ru
Кроме того, главы государств выразили готовность предпринять дальнейшие действия в случае, если Россия не сможет принять меры по деэскалации украинского конфликта. Ранее Барак Обама потребовал от России прекратить поддержку сепаратистов на востоке Украины после крушения малайзийского самолета.