ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը համոզված է, որ ռուսաստանաբնակ հայ բարերար, ծնունդով արցախցի Լեւոն Հայրապետյանի ձերբակալությունը չի կարող քաղաքական ենթատեքստ չունենալ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԳ նախկին նախարարը:
«Եթե չեմ սխալվում, պարոն Հայրապետյանի փաստաբանը ժխտել է այն վարկածը, որի համաձայն այդ ձերբակալությունը քաղաքական ենթատեքստ ունի: Ինքս հակված եմ այն կարծիքին, որ նախկին ԽՍՀՄ տարածքում ցանկացած խոշոր գործարարի նկատմամբ իրավապահների ձեռնարկած այսօրինակ քայլերը չեն կարող քաղաքական բաղադրյալ չպարունակել: Ճիշտ է, նաև չի կարելի բացառել, որ քաղաքական խնդիրներ են առաջացել պարոն Հայրապետյանի գործընկերների կամ նրա հետ փոխկապակցված այլ անձանց մասով, իսկ մասնավորապես իրեն ուղղակի ներքաշել են այս ամենի մեջ: Ամեն դեպքում, մաղթում եմ, որ այս անախորժ միջադեպն արագ հարթվի՝ գտնում եմ, որ Լևոն Հայրապետյանը պետք է լինի ազատության մեջ, այլ ոչ թե բանտում»,- ասաց նա:
Նշենք, որ Լեւոն Հայրապետյանի մտերիմները պնդում են, որ այս ամենի հետեւում կանգնած է Ադրբեջանը, իսկ կալանավորումն էլ քաղաքական հաշվեհարդար է պարզապես:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն Լեւոն Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել երկու հոդվածներով` ՌԴ քրեական օրենսգրքի 160-րդ (վատնում) եւ 174-րդ (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացում) հոդվածներով: Նա կալանավորված է:

Бывший глава МИД Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян уверен, что арест проживающего в России бизнесмена, родом из Карабаха Левона Айрапетяна не может не иметь политического подтекста. Свое мнение он выразил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am.
«Если не ошибаюсь, адвокат Айрапетяна опроверг версию о том, что арест его подзащитного имеет политический подтекст. Сам я придерживаюсь того мнения, что незаконные шаги в отношении любого крупного предпринимателя на территории бывшего СССР не могут не иметь политического подтекста», - отметил экс-министр, добавив, что, возможно, возникли политические противоречия между партнерами Айрапетяна или связанными с ними лицами.
Напомним, что Следственный комитет РФ предъявил Левону Айрапетяну обвинение по двум пунктам – статье 160 (растрата) и 174 (отмывание денег). Он арестован.