Վրաստանի Հանրային պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին մեկնաբանել է հուլիսի 19-ին Թբիլիսիի Հավլաբար թաղամասի հայկական Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու մոտ տեղի ունեցած միջադեպը եւ պահանջել փոխել գործի որակավորումը:
«Այս գործը պետք է վերաորակավորվի: Լրատվամիջոցները տեղեկություն տարածեցին այն մասին, որ հետաքննությունն անցկացվում է Վրաստանի Քրեական օրենսգրքի 125 հոդվածի համապատասխան (ծեծ): Սակայն Վրաստանի Հանրային պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչների անցկացրած հարցումներից եւ միջադեպն արձանագրած տեսանյութերի ուսումնասիրությունից հետո հաստատվում է, որ կարող է լինել խուլիգանություն, խմբակային բռնության կազմակերպում, առողջությանը վնաս հասցնել:
Միաժամանակ, Վրաստանի իրավապահ մարմինները պետք է խորը եւ մանրակրկիտ հետաքննեն գործի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում՝ այնպիսիք, որոնք կարող են մատնանշել էթնիկ հողի վրա կատարված հանցագործության հանգամանքը»,- Վրաստանի Հանրային պաշտպանի խոսքերն է մեջբերում Գրուզիա Online-ը:

Georgia Public Defender Ucha Nanuashvili commented on the incident that occurred nearby the Holy Etchmiadzin Armenian Church in the Georgian capital city Tbilisi, and demanded that the criterion of the respective criminal case be changed.
“The investigation is conducted pursuant to Article 125 (beating) of the Georgian Criminal Code. But after the inquiries by the Public Defender’s Office of Georgia and the study of the video recording of the incident, it is confirmed that there could be hooliganism, organization of group of violence, and causing damage to health.
“At the same time, the law enforcement agencies of Georgia need to investigate all the circumstances of the case, including those which could point to an ethnically motivated crime,” Gruzia Online news agency of Georgia quoted the Georgian ombudsman as saying.
According to the statement by the Diocese of Georgia of the Armenian Apostolic Church, on the evening of July 19, a group of people carried out a planned attack against the clergy of the Holy Etchmiadzin Church.