Վաշինգթոնում քննադատության են ենթարկել Ուկրաինայի արեւելքում Boeing-777 օդանավի կործանման հանգամանքների մասին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության տրամադրած տեղեկությունները, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը:
«Ակնհայտ է, որ սա փաստերի կամայական շարադրում եւ քարոզչություն է, եւ մենք կտրականապես համաձայն չենք դրա հետ», ասել է Հարֆը Վաշինգթոնում անցկացված ճեպազրույցի ընթացքում:
Հարֆի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ը բաց աղբյուրներից եւ գաղտնեգրված «հսկայական քանակության ապացույցներ ունի», որոնք հերքում են ռուսների վարկածը: Ամերիկյան հետախուզությունը ավելի ուշ կհրապարակի իր տրամադրության տակ եղած տվյալները, ասել է Մարի Հարֆը: Այդ տվյալներով՝ հրթիռը բաց են թողել հենց ռուսամետ ակտիվիստները:
Հարֆը հավելել է, որ ՌԴ-ը Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում տեղի ունեցած հակամարտության ողջ ընթացքում ապատեղեկատվություն եւ քարոզչություն է տարածում:
Ավելի վաղ, ՌԴ գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Անդրեյ Կարտոպոլովը հաղորդել էր, որ Ռուսաստանը Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության դիրքերից մալայզիական ինքնաթիռի կործանման շրջանում տիեզերքից արված լուսանկարներ ունի:

В Вашингтоне подвергли критике сведения об обстоятельствах крушения авиалайнера Boeing-777на востоке Украины, предоставленные Министерством обороны России, заявила представитель госдепа США Мари Харф.
«Очевидно, что это вольное изложение фактов и пропаганда, и мы категорически с этим не согласны», — сказала она на брифинге в Вашингтоне.
По словам Харф, у США есть «огромное количество доказательств» из открытых источников и засекреченная информация, которые опровергают версию российских военных. Американская разведка должна обнародовать имеющиеся в ее распоряжении соответствующие данные позднее, сказала Мари Харф. По этим данным, ракету выпустили именно пророссийские активисты.
Харф добавила, что РФ распространяет дезинформацию и пропаганду на протяжении всего конфликта на Юго-Востоке Украины, сообщает Delfi.
Ранее начальник Главного оперативного управления Генштаба РФ генерал-лейтенант Андрей Картополов сообщил, что Россия располагает космическими снимками позиций украинской ПВО в районе, где потерпел крушение малазийский самолет.