Ֆլորիդայի գանձ որոնողների ընտանիքը հաղորդել է թանկարժեք գտածոյի մասին:
Նավը գանձերը Լատինական Ամերիկայից Իսպանիա է տեղափոխել, սակայն վերահաս փոթորկից խորտակվել է, հաղորդում է Noticia պորտալը:
Շմիթի ընտանիքն իր հայտարարությունն արել է Օրլանդայում WKMG հեռուստաալիքում: Նրանց խոսքով՝ նրանք գտել են Ֆորտա Պիրսից ոչ հեռու 1715թ. խորտակված նավի ոսկե
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ այստեղ են թանկարժեք բացահայտումներ երվում. Միայն ացնած տարի Ֆլորիդայի բնակիչները գտել են ոսկյա շղթաներ եւ մետաղադրամներ՝ մոտ կես միլիոն դոլարի, ասվում է ամերիկյան աղբյուրներում:
Շմիթների ընտանիքն ունի Ֆլորիդայի տարածքում գանձերի որոնման մասնագիտացված ընկերություն, որը հայտնի է որպես «Գանձերի ափ»:
«Մենք երբեք մեր առջեւ նպատակ չեն դրել հարստանալ դրա հաշվին: Դա մեր հետաքրքրություն է, մենք գանձեր ենք որոնում՝ պատմությունը վերականգնելու նպատակով», - ասվում է Հիլարի Շմիթը:

Семейство кладоискателей из Флориды сообщило о драгоценной находке – золотой дарохранительницы с потерпевшего кораблекрушение испанского галеона.
Семейство Шмитт сделало свое заявление на телеканале WKMG в Орландо. По их словам, они нашли золотую дарохранительницу с затонувшего в 1715 году корабля неподалеку от Форта Пирс. Судно перевозило сокровища из колоний в Латинской Америке в Испанию, когда потерпело кораблекрушение во время урагана, сообщает портал Noticia.
Это не первый случай, когда здесь обнаруживают драгоценные находки: только в прошлом году жители Флориды нашли золотые цепочки и монеты на полмиллиона долларов, говорится в американских источниках.
Семья Шмитт владеет компанией, которая специализируется на поиске сокровищ в регионе Флориды, известном как Побережье Сокровищ.
«Мы никогда не ставили для себя цель наживаться на этом. Это наше увлечение, мы охотимся за сокровищами, чтобы восстановить историю», — говорит Хиллари Шмит.