Մեր նապապատմական նախնիները, հավանաբար որոշակի պատկերացումներ են ունեցել բույսերի օգտակարության եւ բուժական հատկությունների մասին գյուղատնտեսության զարգացումից դեռ շատ առաջ, կարծում են Բարսելոնայի Ինքնավար համալսարանի եւ Անգլիայի Յորքի համալսարանի գիտնականները:
Ուսումնասիրելով Սուդանում հայտնաբերված հնագույն ատամների ատամնափառի քիմիական միացությունները՝ գիտնականները բացահայտել են կլոր կնյուն կամ ընկուզախոտ: Այժմ այդ բույսը մոլախոտ է համարվում, սակայն պարզվել է, որ այն մեր նախնիների նախապատմական սննդակարգի մի մասն է կազմել:
Կլոր կնյունը աճում է Աֆրկայում, Հարավային եւ Կենտրոնական Ամերիկայում, ինչպես նաեւ հարավային Ասիայում: Բույսը ածխաջրերի հիանալի աղբյուր է, նյութափոխանակության հրաշալի խթանիչ եւ շատ օգտակար հատկություններ ունի, որոնց մասին, հավանաբար տեղյակ են եղել հնագույն մարդիկ, հաղորդում է Kedem-ը:

Наши доисторические предки, возможно, имели глубокое представление о ценности и лечебных свойствах растений задолго до развития сельского хозяйства, считают испанские ученые из Автономного университета Барселоны и ученые из Университета Йорка в Англии.
Экстрагировав химические соединения из кальцинированного зубного налета на древних зубах, найденных в регионе Судана, исследователи обнаружили сыть круглую, или ореховую траву. Сейчас это растение считается сорняком, но, как оказалось, оно было важной частью доисторического рациона наших предков.
Сыть круглая произрастает в Африке, Южной и Центральной Европе, а также в Южной Азии. Растение является отличным источником углеводов, прекрасным стимулятором пищеварения и имеет много полезных свойств, о которых, вероятно, знали древние люди, сообщает Kedem.