Բուլղարիայի Լովեչ քաղաքում կենդանաբանական այգուց հովազ է փախել: Նրան 6 ժամ շարունակ փորձել են բռնել, արդյունքում գազանին ստիպված են եղել սպանել, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով Լովեչայի ոստիկանությանը:
Ոստիկանության տվյալներով՝ հովազը փախել է աշխատակցի անուշադրության պատճառով. վերջինս մոռացել էր փակել վանդակի դուռը: Ոստիկանները ստիպված են եղել տարհանել կենդանաբանական այգուն մոտ գտնվող տների բնակիչներին:
Գազանին մոտ 6 ժամ հետապնդել են: Կենդանուն սրսկելն ու նրան վանդակ վերադարձնելու սկզբնական պլանը տապալվել է: Որսորները ստիպված են եղել կրակել, քանի որ հովազը կարող էր փախչել կենդանաբանական այգուց:
Կենդանաբանական այգին գտնվում է քաղաքին պատկանող Ստրատեշ այգում եւ 44 հա տարածք է զբաղեցնում: Այնտեղ մոտ 420 թռչնատեսակ եւ 74 կենդանատեսակ է պահպանվում, այդ թվում՝ հազվագյուտ եւ անհետացող տեսակներ:

В городе Ловеч в Болгарии из зоопарка сбежал ягуар. Его ловили шесть часов, в итоге хищника пришлось убить, сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на полицию Ловеча.
По ее данным, ягуар вырвался на свободу из-за оплошности сотрудника зоопарка, который забыл закрыть клетку. Полиции пришлось установить оцепление и провести эвакуацию жителей района, расположенного в непосредственной близости от зоопарка.
Хищника ловили шесть часов. На операцию отрядили более 50 человек с тепловизионными камерами и оружием, стреляющим капсулами с сильнодействующим снотворным и боевыми патронами. Первоначальный план усыпить зверя и посадить его обратно в клетку провалился. Охотникам пришлось стрелять на поражение, так как ягуар мог сбежать из зоопарка через лаз в ограждении.
Зоопарк находится на территории прилегающего к городу парка Стратеш и занимает площадь около 44 га. Там содержится около 420 птиц и животных 74 видов, в том числе редких и исчезающих.