Քաղաքական հայտարարության ընդունումն «այնպիսի սկզբունքների շարադրմամբ, որոնցով կարելի է առաջնորդվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ժամանակ, անկասկած, կնպաստեր մթնոլորտի բարելավմանը»: Այս մասին ИТАР-ТАСС-ին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այս շաբաթվա վերջին Սոչիում նախանշված են մեր նախագահի առանձին հանդիպումները Հայաստանի նախագահի, այնուհետեւ՝ Ադրբեջանի նախագահի հետ, եւ երբ բոլորը միասին նույն ժամին կհայտնվեն նույն վայրում, հավանաբար, զրույցն առանց Լեռնային Ղարաբաղի թեմայի չի անցնի,- կարծում է ռուսական դիվանագիտության ղեկավարը:- Սակայն ինչպես այն կկազմակերպվի՝ կախված է հենց մեզանից»:
«Իհարկե, Ադրբեջանից եւ Հայաստանից մեր գործընկերների հետ խոսելու ենք այն մասին, թե ինչպես կարելի է մեր՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, համանախագահների կողմից օգնել, առաջին հերթին, ամրապնդել վստահությունը եւ նվազեցնել առճակատման վտանգը»,- հավելել է Լավրովը:
Նախարարը նաեւ ընդգծել է քաղաքական հայտարարության ընդունման անհրաժեշտությունը: «Այդ անելը դյուրին չէ: Այդ ուղղությամբ փորձեր ձեռնարկվել են բազմիցս, եւ ամեն անգամ թվում էր, թե արդեն մոտեցել ենք կարեւոր սահմանագծի, երբ համաձայնություն կլինի, բայց ինչ-որ բան խանգարել է: Այդ պատճառով կանխատեսումներ չեմ անի»,- հավելել է նա:
Սերգեյ Լավրովը նաեւ ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ անհրաժեշտ է համառորեն շարունակել օգնել հայերին եւ ադրբեջանցիներին՝ «այնպիսի ձեւակերպումներ գտնելու ուղղությամբ, որոնք հարմար կլինեն, թե՛ մեկի, թե՛ մյուսի համար»:

Принятие политического заявления «развернутого, с изложением тех принципов, которыми можно будет руководствоваться, при урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта, безусловно, способствовало бы нормализации атмосферы». Об этом заявил в эксклюзивном интервью ИТАР-ТАСС министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«На конец этой недели в Сочи намечаются раздельные встречи нашего президента с президентом Армении и затем с президентом Азербайджана, и, когда все они окажутся в одном месте в одно время, наверное, не обойтись без разговора о Нагорном Карабахе, - считает глава российской дипломатии. - Но как это будет организовано, зависит от самих нас».
«Конечно, будем говорить с нашими партнерами из Азербайджана и из Армении о том, как можно с нашей стороны, со стороны Минской группы ОБСЕ, сопредседателей, прежде всего, помочь укреплению доверия и снижению рисков конфронтации», - добавил Лавров
Министр подчеркнул, что принятие политического заявления «развернутого, с изложением тех принципов, которыми можно будет руководствоваться, при урегулировании конфликта, безусловно, способствовало бы нормализации атмосферы».
«Сделать это непросто, попыток на сей счет предпринималось множество, и каждый раз казалось, что вот-вот мы уже подошли к важному рубежу, когда будет согласие, но что-то мешало. Поэтому не буду делать прогнозов», - сообщил глава МИД РФ. Он также обратил внимание на необходимость настойчиво и упорно продолжать помогать армянам и азербайджанцам искать «такие формулировки, которые будут комфортны и для одних, и для других».