Հայաստանի կառավարությունը չի մասնակցելու արտահանողների ռիսկերի ապահովագրմանը: Օգոստոսի 7-ի նիստում Կառավարությունը հաստատել է «Հայաստանի արտահանման ապահովագրության գործակալություն» ՓԲԸ-ի որոշումը, որը Կառավարությունը հիմնել է 2013թ.-ի հոկտեմբերին: Այդ մասին հայտարարել է կառավարության ապարատի ղեկավար. Նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Ենթադրվում էր, որ Գործակալությունն իր վրա կվերցնի ռիսկերը, որոնք իրենց վրա չեն վերցնում հանրապետության ապահովագրողները՝ օտարերկրացի գնորդի սնանկություն, վճարելուց հրաժարում, ինչպես նաեւ քաղաքական ռիսկեր կամ տարերային աղետներ:
Այնուամենայնիվ, Կառավարության կողմից հիմնված ապահովագրական գործակալությունն իր գործառույթները չի կատարել եւ այդ 10 ամիսների ընթացքում չի գործել:

Правительство Армении не станет принимать участие в страховании рисков экспортеров. На заседании 7 августа Кабмин одобрил решение о закрытии ЗАО «Агентство по экспортному страхованию Армении», учрежденного Правительством в октябре 2013 г. Об этом заявил начальник аппарата правительства – министр Давид Арутюнян.
Предполагалось, что Агентство возьмет на себя риски, которые не берут на себя частные страховщики республики: банкротство иностранного покупателя его отказ от платежа, а также политические риски или форс-мажор по стихийным бедствиям в стране-импортере.
Тем не менее, учрежденное Правительством страховое агентство своих функций не выполняло и все эти 10 месяцев не действовало.