Ղարաբաղյան հակամարտությունն ու դրա կարգավորման գործընթացը չեն խոչընդոտի Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությանը: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Հայաստանը Մաքսային միությանն անդամակցում է որպես Հայաստան, Լեռնային Ղարաբաղը դրա հետ ոչ մի առնչություն չունի, ինչի մասին բազմիցս հրապարակայնորեն ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը»,- ռուսաստանցի պաշտոնյայի խոսքերն է մեջբերում ՌԻԱ Նովոստին:
Լավրովը պարզաբանել է, որ հակամարտության կարգավորման հետ կապված ամենաբարդ հարցերը դեռեւս լուծված չեն: Միաժամանակ, ըստ ԻՏԱՌ ՏԱՍՍ-ի, ԱԳ նախարարն ասել է, որ Իլհամ Ալիեւն ու Սերժ Սարգսյանը հաստատել են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն իրենց հավատարմությունը:

Karabakh conflict and the process of settlement will not become an obstacle to Armenia’s accession to the Customs Union, Russian FM Sergey Lavrov said.
Armenia is joining the Customs Union as Armenia, Nagorno-Karabakh has no relation to this, and that was repeatedly and publicly stated by President Sargsyan, RIA Novosti quotes the Minister.
Lavrov explained that the most complicated issues related to the settlement have not been solved yet. At the same time he said Ilham Aliyev and Serzh Sargysan confirmed their commitment to the principle s of peaceful solution, ITAR-TASS reported.