Ռուսաստանի ռազմաօդային ուժերը Բրեստում ավիաբազա կստեղծեն: Այդ մասին հաղորդում է ՌԴ օդուժի գլխավոր հրամանատար Վիկտոր Բոնդարյովը:
«Բազան կստեղծվի Բարանովիչում, ամեն բան պատրաստ է: Միակ բանը, որին սպասում ենք, միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրումն է: Դրանից հետո մենք ողջ ծավալով գործի կանցնենք», - Բոնդարյովի խոսքերը մեջբերում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Նա հստակեցրել է, որ խոսքը Սու-27 կործանիչների տեղակայման մասին է:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. դեկտեմբերի 10-ին բելառուս ու ռուս ռազմական օդաչուները համատեղ մարտական հերթապահություն են սկսել:
Ավելի վաղ, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ 2015թ. Բելառուսում ռուսական ավիացիոն գունդ եւ ավիաբազա կստեղծվի:

Военно-воздушные силы России развернут авиабазу в Брестской области. Об этом заявил главнокомандующий ВВС РФ Виктор Бондарев.
«Будем создавать базу в Барановичах, все для этого есть. Единственное, что ждем, — заключения межправительственного соглашения. После этого приступим к этим мероприятиям в полном объеме», — приводит слова Бондарева ИТАР-ТАСС.
Он уточнил, что речь идет о базировании истребителей Су-27.
Напомним, 10 декабря 2013 года белорусские и российские военные летчики заступили на совместное боевое дежурство.
Ранее министр обороны России Сергей Шойгу на встрече с Александром Лукашенко заявлял, что к 2015 году в Беларуси будет создан российский авиационный полк и авиабаза.