Ղազախստանը «Իսկանդեր-Մ» հրթիռային համալիրի մատակարարման հարցով դիմել է Ռուսաստանին: Այդ մասին հաղորդել է Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության փոխտնօրեն Կոնստանտին Բիրյուլինը:
«Ղազախստանը դիմել է, սակայն դեռեւս ոչ մի որոշում չի ընդունվել: Այժմ բանակցություններ են ընթանում, սա աշխատանքային իրավիճակ է», - ասել է Բիրյուլինը, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
«Իսկանդեր-Մ» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համակարգը կարող է հարվածել 50-500 կմ հեռահարության թիրախներ, հրթիռի թռիչքի արագությունը կազմում է մոտ 2 կմ/վրկ: «Իսկանդեր-Մ»-ը հակաօդային պաշտպանության հաղթահարման բարձր հավանականություն ունի. Հրթիռը մանեւրում է գերծանրաբեռնված վիճակում եւ թռչում է հակառակորդի համար անկանխատեսելի հետագծով:

Казахстан направлял России обращение по поводу поставок ракетного комплекса «Искандер-М». Об этом сообщил заместитель директора Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) Константин Бирюлин.
«Была обращение от Казахстана, но решений пока никаких не принято. Идет диалог, это рабочая ситуация», - сказал он, сообщает ИТАР-ТАСС.
Оперативно-тактический ракетный комплекс «Искандер-М» может поражать цели на дальностях от 50 до 500 км, скорость полета его ракеты составляет около 2 км/с. «Искандер-М» обладает повышенной вероятностью преодоления ПРО: ракета маневрирует с высокими перегрузками и летит по непредсказуемой для противника траектории.