4 տարվա ընթացքում Հայաստանը հացահատիկային ինքնապահովման մեջ առաջընթաց է գրանցել: Այդ մասին այսօր՝ օգոստոսի 22-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը՝ ամփոփելով Հովիկ Աբրահամյանի կառավարության կազմում իր աշխատանքի առաջին 100-րդ օրը: Նրա խոսքով՝ եթե 2010թ. ցորենի ինքնաբավության մակարդակը կազմում էր ընդամենը 33%, ապա 2014թ.-ին կկազմի 51%, իսկ 2020թ. ծրագրվում է այն հասցնել 60%-ի՝ լեռնային երկրի համար գրեթե «առաստաղին»:
Առաջընթացին հնարավոր եղավ հասնել սերմնաբուծության զարգացման ծրագրի շնորհիվ, հավելեց նախարարը: Ցորենի բերքը այս 4 տարվա ընթացքում ավելացել է մոտ 85%-ով. Եթե 2010թ. այն կազմում էր 183,5 հազար տոննա, ապա 2014թ.-ին նախարարություն կանխատեսում է 335-340 հազար տոննա: Կանխատեսել հնարավոր է մեծ ճշգրտությամբ, քանի որ բերքի 90%-ն արդեն հավաքված է, հայտարարեց նախարարը: Իսկ միջին բերքատվությունը 21,2-ից աճել է մինչեւ 32 ց/հա:
Եթե 2010թ. Հայաստանում մշակվում էր գյուղատնտեսական հողերի միայն 62%-ը, ապա 4 տարվա ընթացքում այդ ցուցանիշը հասել է 74.5%-ի:
Նախարարության ծրագրով՝ մինչեւ 2020թ.-ը 448 հազար հա գյուղատնտեսական հողերից անմշակ կմնան միայն 18-20 հազարը՝ աշխատատար, ճահճոտ հողերն ու աղուտները: «Սակայն աշխատանքի հաջորդ փուլում մենք կմտածենք նաեւ դրանց մասին», հավելեց նախարարը:
Սերմաբուծության ծրագրի առաջին անհաջողությունները՝ Ռուսաստանից սերմնացուի ներմուծումն ու Հայաստանում դրանց ակլիմատիզացիան, իրենց մասին հիշեցրին առանձնահատուկ անբարենպաստ պայմաններում՝ զառիթափ լանջերում ցանքսի ժամանակ, առանց ոռոգման: «Անհաջողությունները տհաճ էին, սակայն հատվածական եւ ընդհանուր առմամբ, մենք կարող ենք փաստել, որ մեծ առաջադրանք ենք կատարել», նշեց Կարապետյանը:

За 4 года Армения совершила прорыв в самодостаточности по пшенице. Об этом заявил журналистам 22 августа министр сельского хозяйства республики Серго Карапетян, подводя итоги первых 100 дней работы Минсельхоза в новом правительстве. По его словам, если еще в 2010 г уровень самодостаточности по пшенице составлял всего 33%, то в 2014 г превысит половину (51%), а к 2020 году его планируется довести до 60% - практического «потолка» для Армении, гористой страны -  относительно небогатой на пахотные земли.
Прогресса удалось добиться благодаря программе развития семеноводства, добавил министр. Урожай пшеницы за эти 4 года увеличился примерно на 85%: если в 2010 г он составил 183,5 тысяч тонн, то в 2014 г министерство прогнозирует 335 – 340 тысяч тонн. Спрогнозировать можно с большой точностью, так как 90% урожая уже собрано, добавил министр. А средняя урожайность выросла с 21,2 до 32 центнеров с гектара.
Если в 2010 г в Армении обрабатывалось лишь 62% сельскохозяйственных земель, то за 4 года этот показатель удалось довести до 74,5%. Только в этом году в обработку вошло 14,7 тысяч га. Из них 10,2 пришлось на посевы зерновых, а из них 7,1 тысяч – на пшеницу.
По программе министерства, до 2020 г из 448 тысяч га сельхозземель республики останутся пустовать лишь 18-20 тысяч – трудоемкие болотистые земли и солончаки. «Но на следующем этапе нашей работы мы подумаем и о них», - добавил министр.
Отдельные неудачи программы семеноводства – импорта семенного зерна из России и его акклиматизации в Армении – дали о себе знать лишь при особо неблагоприятных условиях – при севе не крутых склонах, без орошения. «Но неудачи остались неприятными, но фрагментами, а в целом мы уже сейчас можем констатировать, что решили большую задачу», – отметил Карапетян.