Ուկրաինական ճգնաժամին նպաստել է Մոսկվայի եւ Արեւմուտքի օտարացումը: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ի նախագահ Դիդիե Բուրգհալթերը, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
«Վերջին տարիներին Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ օտարացումը, ինչպես նաեւ հեռանկարների համատեղ տեսլականի բացակայությունը նպաստեցին ուկրաինական ճգնաժամի առաջացմանը», - դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների՝ Բեռլինում կայացած համաժողովին հայտարարել է քաղաքական գործիչը:
Բուրգհալթերը նաեւ կոչ է արել «չթուլացնել ճգնաժամի դիվանագիտական հաղթահարմանն ուղղված ջանքերը», ինչպես նաեւ թույլ չտալ ուկրաինական հակամարտության հետագա շիկացում:
Ավելի վաղ, նախագահը Մոսկվային եւ Կիեւին կոչ էր արել համագործակցել Ուկրաինայի հարավ-արեւելքին հումանիտար օգնության առաքման ուղղությամբ:

Кризису в Украине способствовало отчуждение между Москвой и Западом. Об этом заявил председатель ОБСЕ Дидье Бургхальтер, сообщает ИТАР-ТАСС
«Отчуждение между Россией и Западом, имевшее место в прошедшие годы, а также отсутствие совместного видения перспектив содействовали возникновению украинского кризиса», — отметил политик на ежегодной конференции руководителей дипломатических ведомств ФРГ в Берлине.
Также Бургхальтер призвал «не ослаблять усилий, направленных на дипломатическое разрешение кризиса», а также не допустить дальнейшей эскалации конфликта на Украине.
Ранее председатель призвал Москву и Киев вернуться к сотрудничеству по доставке гуманитарной помощи на юго-восток Украины.