Ճապոնացի գիտնականները ապացուցել են, որ շներն ու տերերը իրականում նման են միմյանց, ընդ որում՝ օտար մարդիկ «շուն-տեր» զույգը ճիշտ են կռահում 80% դեպքերում:
Հետազոտության համար լուսանկարեն են «շուն-տեր» 20 զույգի: 500 ուսանողներին առաջարկվել է դիտել երկու զույգ, որից մեկը «կեղծ» (այսինքն օտար շուն եւ մարդ) եւ կռահել՝ տարբերակներից ո՞րն է ճշմարիտը: Այնուհետեւ առաջադրանքը բարդացրել են. ուսանողներին առաջարկվել է դիտել մասնակիորեն փակ լուսանկարներ, օրինակ տեսանելի են եղել միայն աչքերը կամ միայն բերանը:
Առաջին դեպքում, երբ մասնակիցների համար մարդը եւ շունը ամբողջապես տեսանելի են եղել, զույգին ճիշտ կռահել են մասնակիցների 80%-ը: Մյուս խմբերում, որտեղ տեսել էին միայն աչքերը, -ճիշտ են կռահել 74%-ը: Ընդ որում, խմբի մասնակիցները, որոնց լուսանկարներում մարդկանց եւ շների աչքերը փակ են եղել, զույգին կռահել են միայն 50% դեպքերում: Արդյունքներից հետեւում է, որ հենց աչքերն են պատասխանատու այդ նմանության համար:

Японские ученые доказали, что собаки и хозяева действительно похожи, причем посторонние люди правильно угадывают пары «собака — хозяин» в 80% случаев. Об этом сообщает «Вокруг Света» со ссылкой на The Daily Mail.
Для исследования на фестивале любителей собак было заснято 20 пар «собака — хозяин». После 500 студентам предлагалось посмотреть на две пары: одну настоящую, одну «фальшивую» (то есть человека с чужой собакой) и угадать, какая из них настоящая. Затем задание было усложнено — студентам предлагалось смотреть на частично закрытые фотографии, например были видны только глаза или только рот. Участников спрашивали, какие именно черты у пары «собака — хозяин» схожи.
В первом случае, когда участники могли видеть человека и собаку полностью, правильную пару угадали 80% участников. В двух группах из 50 и 55 человек, которые видели только глаза, правильно угадали 74% и 76% соответственно. Между тем участники группы, на чьих фотографиях глаза были закрыты, угадали правильную пару лишь в 50% случаев. Из чего был сделан вывод, что именно глаза ответственны за сходство.